Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwiganie w pracy bez szkody dla zdrowia

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Odpowiednio dobierając sposób noszenia ciężarów, można zadbać o swój kręgosłup

Ważne

Ważne

Szczegółowe unormowania pracy przy przenoszeniu ciężarów są zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych.

Codziennie przez osiem godzin przenosisz ciężkie przedmioty? Sprawdź czy przypadkiem nie dźwigasz zbyt wiele. Na pracodawcy leży obowiązek zapewnienia w firmie rozwiązań, które wyeliminują nadmierny wysiłek.

Zgodnie z przepisami, masa przedmiotów podnoszonych i przenoszonych przez jednego pracownika nie może przekraczać przy pracy stałej 30 kilogramów. Przy pracy dorywczej, w której ładunki przemieszcza się nie częściej niż 4 razy na godzinę, a łączny czas jej wykonywania nie przekracza czterech godzin na dobę, limit ten wynosi 50 kilogramów.

Z kolei przedmioty okrągłe, czyli na przykład beczki czy rury możemy toczyć, jeśli nie są cięższe niż 300 kilogramów. Niedopuszczalne jest natomiast to, aby jeden pracownik przenosił ładunek o masie powyżej 30 kilogramów na wysokość powyżej 4 metrów lub odległość 25 metrów.

WÓZKIEM...
Niezależnie od liczby pracowników, pracodawca powinien zapewnić takie rozwiązania techniczne i organizacyjne, które pozwolą wyeliminować w firmie konieczność ręcznego transportu ładunków. Zatrudniony powinien mieć także możliwość skorzystania z przerwy na odpoczynek i posiadać niezbędny sprzęt, ułatwiający wykonywanie tego typu pracy.

Dobrym rozwiązaniem może być zakup do firmy paleciaka, którym jedna osoba może przewozić ciężar nawet 450 kilogramów. Wszystkie ładunki przekraczające dopuszczalną normę powinny być transportowane wózkiem elektrycznym.
...ALBO W ZESPOLE
Wszystkie przedmioty cięższe i dłuższe niż 4 metry powinniśmy w pracy przenosić zespołowo. W tym wypadku także jest pewien warunek - masa przypadająca na każdego z pracowników nie może być większa niż 25 kilogramów przy pracy stałej i odpowiednio 42 kilogramy - przy dorywczej.

Na szczegółowe wytyczne zawarte w przepisach prawa pracy dotyczących dźwigania powinien zwracać uwagę nie tylko pracodawca, ale także sami pracownicy. Zbyt duży wysiłek, nieustanne podnoszenie, układanie czy pchanie nieporęcznych, przedmiotów, to nie tylko wysiłek fizyczny, ale także poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i kręgosłupa. Zamiast później walczyć o odszkodowanie, lepiej od samego początku wiedzieć, jakich ciężarów dźwigać na pewno nie musimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dźwiganie w pracy bez szkody dla zdrowia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie