MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Edward Kossoy - filantrop z Radomia. W Muzeum imienia Malczewskiego będzie jego tablica

/bk
Edward Kossoy w radomskim muzeum
Edward Kossoy w radomskim muzeum Barbara Koś
Na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci Edwarda Kossoya w 100 lecie urodzin zapraszają w czwartek, 29 sierpnia, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego Adam Zieleziński i Przewodniczący Rady Fundacji "Chałubińszczaków", Andrzej Paśniewski.

Uroczystość odbędzie się o godzinie 12 w gmachu głównym Muzeum, Radom, Rynek 11 .

Edward Kossoy, zmarły 11 października 2012 w setnym roku życia w szwajcarskim mieście Conches, na przedmieściu Genewy, urodził się w Radomiu w 1913 roku. Dzieciństwo spędził w Jekaterynosławiu na Ukrainie. Uczył się najpierw w Gimnazjum Państwowym im. T. Chałubińskiego w Radomiu, które ukończył w 1930 roku, a następnie na Wydziale Prawa i Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie II wojny światowej, uznany za szpiega, został zesłany na 8 lat obozu pracy na Syberii. Zwolniony po dwóch latach, znalazł się w Armii Andersa w ZSRR. Po wojnie był brytyjskim adwokatem mandatowym w Palestynie.

Edward Kossoy był prawnikiem o międzynarodowej renomie. Jako adwokat skutecznie reprezentował przed sądami europejskimi tysiące ofiar zbrodni hitlerowskich w sprawach o zadośćuczynienie i odszkodowania niemieckie.

Aktywnie działał na rzecz zbliżenia polsko-żydowskiego. Zagadnieniom tego dialogu poświęcił znaczną część swojej publicystki historycznej. Wydał kilka książek w językach: angielskim, niemieckim i polskim. Zawsze podkreślał swoje przywiązanie do kultury i języka polskiego. "Należę - pisał - do trzech wspólnot narodowych: polskiej, żydowskiej i szwajcarskiej".

Znany był ze swojej filantropii. Wspierał materialnie i moralnie działającą w Radomiu "Fundację Chałubińszczaków". Muzeum im. Jacka Malczewskiego podarował 21 dzieł malarzy polskich, żydowskich i zachodnioeuropejskich. Radom pozostawał jego ukochanym miastem. 21 czerwca 2010 roku. Edward Kossoy, podczas wizyty w rodzinnym mieście, został uhonorowany Medalem Pro Masovia i Medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie