Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2018 w regionie radomskim. Uczniowie zdawali WOS, historię, a potem język polski

Sok
- Egzamin poszedł nam dobrze - mówili: Grzegorz Gwóźdź, Wojciech Weremczuk i Kacper Sadal z PG nr 23 w Radomiu.
- Egzamin poszedł nam dobrze - mówili: Grzegorz Gwóźdź, Wojciech Weremczuk i Kacper Sadal z PG nr 23 w Radomiu. Antoni Sokołowski
Od historii, wiedzy o społeczeństwie, po język polski: dwa bloki pytań mieli w środę gimnazjaliści na egzaminach, kończących edukację. Trzydniowy maraton z egzaminami dla uczniów trzecich klas gimnazjów rozpoczął się w środę równo o godzinie 9.00. Na początek były dwa egzaminy: z historii wraz z wiedzą o społeczeństwie, a po godzinnej przerwie był język polski.

W przerwie zapytaliśmy uczniów Publicznego Gimnazjum numer 23 imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu, jak im poszły zadania egzaminacyjne z WOS i historii.

- Na podstawie dołączonej mapy mieliśmy stwierdzić, które państwa są większe. To akurat była wyjątkowa łatwizna - mówili gimnazjaliści opuszczający sale.

Dla uczniów historia zawsze stanowi jakąś zagadkę, bo do końca nie wiadomo, co może pojawić się w arkuszu pytań. Wielu zgadywało, że część pytań będzie odnosiło się do ważnych rocznic, jakie w tym roku wypadają: sto lat niepodległości, czy daty związane z II wojną światową.

- Chyba najtrudniejsze pytanie dotyczyło Umowy Społecznej francuskiego myśliciela Jeana Jacquesa Rousseau - mówili Szymon Morgaś i Filip Kowalski z „Kochanowskiego”.

Arkusz egzaminacyjny z historii i WOS zawierał 24 zamknięte zadania. Uczeń sam wybierał odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu. Odnosiły się do zamieszczonych w teście tekstów, ilustracji, map. Uczniowie opuszczający salę długo jeszcze dyskutowali o egzaminie.

- Wydaje się, że niektóre pytania w tym roku były o wiele łatwiejsze, niż w ubiegłych latach, ale każdy może ocenić inaczej - mówił Wojciech Weremczuk.

- Jak poszło? Zobaczymy. Ale dziś nie będziemy się tym martwić. Z polskiego przydawała się znajomość lektur - mówiły gimnazjalistki Agnieszka i Ewa po wyjściu z klasy po napisaniu testu z języka polskiego.

Cisza na korytarzach

W całym regionie gimnazja zadbały, by uczniom nikt nie przeszkadzał w czasie zdawania. Wszystko było podporządkowane zdającym, często młodsze roczniki miały wczoraj wolne. Oprócz pilnujących na sali, nauczyciele także mieli dyżury na korytarzach.

- Cały egzamin przebiega bez zarzutu, u nas zdaje go 258 uczniów z dziewięciu klas. Mam nadzieję, że wszyscy zdający poradzą sobie z pytaniami - mówi Tomasz Gogacz, dyrektor Publicznego Gimnazjum numer 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Noblistów Polskich w Radomiu.

Potrzebny do rekrutacji

Egzamin gimnazjalny ma dać odpowiedź, w jakim stopniu uczeń opanował umiejętności ważne w życiu codziennym i przydatne w zdobywaniu wiedzy w szkole. Której część i egzaminu uczniowie boją się najbardziej?

- Matematyki i fizyki - odpowiadali w większości niemal jednoznacznie sami zainteresowani.

Właśnie w czwartek gimnazjaliści klas trzecich zmierzą się z częścią przyrodniczą, a potem z matematyką. W piątek - ostatnia część egzaminu - język obcy, zwykle angielski. Uczniowie w tym roku zdają też język obcy w wersji rozszerzonej. Ogłoszenie wyników egzaminu - 15 czerwca.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie