Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy gimnazjalne 2017 po raz ostatni. Arkusze i odpowiedzi na echodnia.eu

Antoni Sokołowski
Gimnazjalistów czeka prawdziwy maraton gimnazjalny. Wynik egzaminów jest bardzo ważny przy naborze do szkoły średniej.
Gimnazjalistów czeka prawdziwy maraton gimnazjalny. Wynik egzaminów jest bardzo ważny przy naborze do szkoły średniej. Fot. archiwum
W środę rozpoczyna się egzamin gimnazjalny. Arkusze zadań i odpowiedzi opublikujemy w serwisie EDUKACJA na portalu echodnia.eu.

Egzamin gimnazjalny 2017 [MATEMATYKA PRZYRODA] - KLIKNIJ I ZOBACZ ODPOWIEDZI ARKUSZE PYTANIA

CZYTAJ TEŻ:
Egzamin gimnazjalny 2017 [HISTORIA, POLSKI WOS] - odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie EDUKACJA tuż po zakończeniu egzaminu

Co sprawia najwięcej zmartwień gimnazjalistom przed egzaminem? Nauczyciele i dyrektorzy szkół nie mają wątpliwości: to pytania z przedmiotów ścisłych, a zwłaszcza z matematyki. - Z polskiego zawsze coś tam wymyślę, nawet, jak czegoś nie znam. Z matematyką ten sposób już nie przejdzie - przyznają sami gimnazjaliści.

Taka mała matura

- Egzamin to prawdziwy maraton, można go nazwać małą maturą, chociaż jest przeprowadzany w gimnazjum - mówią nauczyciele.

Sami uczniowie przyznają nieoficjalnie, że przeglądają różne fora w Internecie w poszukiwaniu odpowiedzi, jaki może być tegoroczny egzamin. Będą go pisać wszyscy gimnazjaliści w Polsce.

- W naszym gimnazjum do egzaminu zasiądą trzy klasy. Mam nadzieję, że podobnie jak w ubiegłych latach, egzamin pójdzie im bardzo dobrze – mówi Romuald Lis, dyrektor Zespołu Szkół numer 6 imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

CZYTAJ TEŻ: Egzamin gimnazjalny 2017. Odpowiedzi, arkusze pytań w serwisie EDUKACJA

Nauczyciele zauważają, że egzamin gimnazjalny da odpowiedź, w jakim stopniu uczeń opanował umiejętności ważne w życiu codziennym i przydatne w zdobywaniu wiedzy w szkole. Test jest podsumowaniem wiedzy zdobytej przez cały okras kształcenia w gimnazjum.

Tylko laureaci olimpiad, konkursów przedmiotowych są zwolnieni z pisania tej części, którą zdawali na konkursach. Wszystkie prace uczniów zostaną opatrzone kodem. Egzaminator sprawdzający potem test, nie będzie wiedział, kto go pisał.

Trzeba się starać

Egzamin rozpoczyna się każdego dnia o godzinie 9 i będzie trwał 60 minut. Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas trwania egzaminu może zostać przedłużony nie więcej niż o 20 minut.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Belfer Roku 2016/2017. Wyróżnimy najlepszych, najbardziej lubianych nauczycieli w regionie. Czekamy na zgłoszenia!

W czwartek 20 kwietnia uczniowie zasiądą od godziny 9.00 do pytań z przedmiotów przyrodniczych. Będą zagadnienia z biologii, chemii, fizyki, geografii. Z kolei o godzinie 11.00 ruszy godzinny egzamin z matematyki. W piątek, w ostatnim dniu - język obcy nowożytny, zwykle angielski.

Walka o punkty

Odpowiedzi będą przeliczane na punkty. Warto walczyć o każdy punkcik, bo potem, przy rekrutacji do szkół średnich licea będą brały pod uwagę wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Tak jak w poprzednich latach na duże korzyści mogą liczyć laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Ci pierwsi są przyjmowani poza kolejnością do szkół średnich. Dostają też ocenę: sto procent za egzamin i są z niego zwolnieni. Jeśli na przykład byli laureatami konkursu z języka polskiego to dostają 100 procent za dwa testy: zarówno z języka polskiego, jak i historii.

Dwa egzaminy dziennie

Od środy do piątku uczniowie będą zasiadać każdego dnia do dwóch sprawdzianów. Egzamin zaczyna się w środę 20 kwietnia od testu humanistycznego. Najpierw, o godzinie 9.00 będzie test z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Tego samego dnia, po krótkiej przerwie, od godziny 11.00 będzie sprawdzian z zakresu języka polskiego. W kolejne dni - następne zmagania, a w piątek egzamin z języka obcego - przede wszystkim z angielskiego.

A TERAZ ZOBACZ: Ukradli samochód niepełnosprawnego chłopca z Łodzi. Mateusz nie ma jak dostać się do szkoły i na rehabilitację

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie