Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekopatrol ma pełne ręce roboty. Czipowanie psów daje efekty

/inia/
Najwięcej interwencji dotyczy bezdomnych psów
Najwięcej interwencji dotyczy bezdomnych psów
Straż Miejska podsumowuje pierwsze miesiące

Ważne

Ważne

Ekopatrol w Radomiu rozpoczął swoją działalność 1 marca. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem 986. Interwencje podejmowane są 24 godziny na dobę.

Działający od początku marca Ekopatrol przynosi efekty. Oprócz psów strażnicy przyjmują interwencje dotyczące pustułek, saren, gołębi czy nietoperzy. - Znajdujemy też coraz więcej psów z wszczepionymi czipami - mówi Piotr Stępień, rzecznik radomskiej straży miejskiej.

Od początku marca patrol odnotował 384 interwencji od mieszkańców w sprawie zwierząt. 255 dotyczyło psów, reszta innych zwierząt. - Sporo było zgłoszeń z pustułkami - mówi rzecznik. - Były też sarny, gołębie, kaczki, kuny, króliki i nietoperze.

PRZYNOSI EFEKT

Zdecydowana większość interwencji dotyczy jednak bezdomnych psów.. - Czasem mamy nawet po kilkanaście telefonów dziennie - mówi rzecznik. - Niestety w letnich miesiącach już od czerwca liczba zgłoszeń się zwiększyła. To ma związek z porzucaniem psów w okresie wakacyjnym.

Pozytywnym akcentem w zgłoszeniach jest fakt, że coraz częściej strażnicy interweniują w sprawie psów, które okazują się zaczipowane. - Świadczy to o tym, że akcja przyniosła efekt, wciąż jednak za mało jest zwierząt z czipami - mówi rzecznik.

Jak dodaje, zaczipowane psy patrol odwozi właścicielowi. - Są nam bardzo wdzięczni za odnalezienie psiaka - tłumaczy Piotr Stępień. - Najczęściej tłumaczą, że zwierzę uciekło podczas otwierania bramy czy nieuważne otwieranie drzwi przez dzieci. Właściciel musi się jednak liczyć z mandatem za nieupilnowanie psa.

SĄ JESZCZE DARMOWE

Aby zaczipować zwierzę wystarczy udać się do lecznicy weterynaryjnej, która posiada elektroniczne identyfikatory. Teraz jest okazja, by nasze zwierzę otrzymało czipa za darmo.

Kilka tygodni temu do gabinetów weterynaryjnych trafiła kolejna pula darmowych czipów. 2 tysiące mikrourządzeń rozstało podzielonych między 20 gabinetów, które podpisały umowę z magistratem. Właściciel zapłaci tylko za sam zabieg, koszt to około 20 złotych.

Jak nas poinformowano w magistracie we wszystkich lecznicach są jeszcze darmowe czipy. Nie wiadomo jednak jaka jest ich liczba. - Każdy gabinet ma nas poinformować kiedy skończą mu się bezpłatne urządzenia. Jak na razie nikt jeszcze tego nie zgłosił - usłyszeliśmy w magistracie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie