Ekstraklasa: Cracovia lepsza od Wisły!

Sławomir STACHURA, /dor/
Derby Krakowa w Sosnowcu. Gracz Wisły Marcelo (z tyłu) walczy o piłkę z Łukaszem Mierzejewskim z Cracovii.
Po reprezentacyjnej przerwie na ligowe boiska wrócili piłkarze ekstraklasy. Nie brakowało emocji. W trzech piątkowych meczach padły trzy remisy. W Sosnowcu niespodzianka. W derbach krakowskich drużyn lepsza Cracovia.
W piątek najpierw był remis w Kielcach pomiędzy Koroną a Zagłębiem Lubin, a potem remisy w Warszawie, gdzie w derbach zmierzyły się Legia i Polonia, oraz w Bytomiu, gdzie tamtejsza Polonia podejmowała Jagiellonię. W sobotę i niedzielę padały już inne wyniki.
WOJNA NUMER 180

Mecz derbowy pomiędzy Wisłą i Cracovią odbył się po raz 180. Wisła, grająca w roli gospodarza, na stadionie w Sosnowcu uległa "Pasom" 0:1. Zwycięskiego gola w 50 minucie strzelił Michał Goliński. Cracovia ostatni raz wygrała z Wisłą w derbowym meczu 14 lat temu w drugiej lidze.

TRZECI RAZ W STOLICY

Trzeci raz z rzędu w derbach Warszawy padł remis. "Legioniści" zremisowali na własnym stadionie 1:1 z "Czarnymi Koszulami". Prowadzenie dał gospodarzom w 52 minucie Bartłomiej Grzelak, a wyrównał kilkanaście minut później Łukasz Piątek. Tak więc debiut Hiszpana Jose Maria Bakero wypadł bardzo dobrze, bo faworytem meczu była bez wątpienia Legia.

LECH WYGRYWA I CHCE GRZYBA

Zadowoleni są kibice Lecha, bo prowadzony przez trenera Jacka Zielińskiego "Kolejorz" w meczu we Wronkach pokonał pewnie Ruch Chorzów 3:1. W pierwszej połowie bramki dla Lecha zdobył reprezentacyjny napastnik Robert Lewandowski, który w ten sposób zaliczył ósme i dziewiąte trafienie w tym sezonie. Wprawdzie tuż po zmianie stron kontaktowego gola strzelił Artur Sobiech, ale kwadrans przed końcem wynik ustalił Ivan Durdević. Po tej wygranej Lech zbliżył się do czołówki tabeli.

Lech w przerwie zimowej chce się wzmocnić i ma zakusy na defensywnego pomocnika Rafała Grzyba, wychowanka Wiernej Małogoszcz, a obecnie kapitana w Polonii Bytom. To także duża zasługa Grzyba, że Polonia należy do czołowych zespołów naszej ekstraklasy.

DOŚCIGNĘLI KORONĘ

Emocjonujący mecz zobaczyli kibice w Kielcach, ale tak zawsze jest, gdy grają Korona z Zagłębiem Lubin. Kielczanie jeszcze nigdy w ekstraklasie z "miedziową" drużyną nie wygrali i tak było również w piątek, choć byli naprawdę blisko. Gospodarze najpierw prowadzili 2:0 po golach Jacka Markiewicza i Cezarego Wilka, później 3:1, ale nie zdołali utrzymać korzystnego rezultatu. W ostatniej minucie regulaminowego czasu w roli kata kielczan wystąpił Ilijan Micanski, który wbił Koronie w tym pojedynku dwa gole. Zagłębie doścignęło więc Koronę w ostatnim momencie, co już we wcześniejszych meczach tych drużyn zdarzało się. Po meczu zadowolony był jednak tylko Franciszek Smuda, opiekun Zagłębia i reprezentacji Polski, bo trener kielczan Marek Motyka był wyraźnie niepocieszony. Jego drużynę w tym roku czekają już tylko same wyjazdowe mecze, a sytuacja w tabeli robi się niewesoła.

W Bytomiu punktami podzieliły się drużyny Polonii i Jagiellonii Białystok. Prowadzenie dla gospodarzy zdobył już po kwadransie Szymon Sawala, ale jeszcze przed przerwą do remisu doprowadził "Franek Łowca Bramek", czyli Tomasz Frankowski. Napastnik "Jagi" już nie po raz pierwszy daje swojej drużynie cenny punkt i mimo ponad już 35 lat, utrzymuje się w bardzo dobrej formie.

Trwa kapitalna passa piłkarzy GKS Bełchatów, którzy tym razem zdobyli Gdańsk, wygrywając z Lechią 2:0 po golach Macieja Małkowskiego w 31 minucie i Dawida Nowaka w 86. Było to już siódme z rzędu zwycięstwo bełchatowian w ekstraklasie. Jeśli w następnej kolejce (grają u siebie z Legią Warszawa) zwyciężą, to pobiją swój klubowy rekord.
Skutecznością w tej kolejce błysnął też wrocławski Śląsk, który rozgromił u siebie Odrę Wodzisław 4:0, a sprawę załatwił w 44 minucie. Wodzisławianie mogą mieć w tym sezonie olbrzymi kłopot z utrzymaniem się w ekstraklasie.

Bramki: 1:0 Grzelak 52 min., 1:1 Piątek 65.
Legia: Mucha - Jędrzejczyk, Astiz, Choto, Komorowski - Radović, Iwański, Smoliński (89. Żyro), Grzelak (72. Borysiuk), Szałachowski - Mięciel (82. Paluchowski).
Polonia: Przyrowski - Sokołowski, Dziewicki, Skrzyński, Zasada - Mierzejewski, Trałka, Piątek, Sarvas (69. Feciuch), Jaroń - Chałbiński (46. Kulcsar; 78. Gołębiewski).
Kartki: żółte: Radović, Astiz (Legia) - Chałubiński (POlonia). Sędziował: Marcin Borski (Warszawa). Widzów: 3500.

Polonia Bytom - Jagiellonia Białystok 1:1(1:1)
Bramki: 1:0 Sawala 16, 1:1 Frankowski 38
Polonia: Skaba - Hricko, Klepczyński, Killar, Kotrys - Nowak (63. Trzeciak), Grzyb, Sawala, Zieliński (72. Bazík), Radzewicz (71. Tomasik) - Podstawek.
Jagiellonia: Szamotulski - Lewczuk, Skerla, Rangel, Król - Grosicki, Hermes (70. Stano), Bruno, Jarecki (78. Gevorgyan) - Jezierski (34. Reich), Frankowski.
Kartki: żółte: Killar (Polonia) - Hermes, Bruno (Jagiellonia). Sędziował: Mariusz Trofimiec (Kielce). Widzów: 5500.

Bramki: 1:0 Markiewicz 12 min., 2:0 Wilk 19, 2:1 Micanski 29, 3:1 Sobolewski 63, 3:2 Costa 75, 3:3 Micanski 90.
Korona: Cierzniak - Markiewicz (70. Nawotczyński), Malarczyk, Hernani, Kal - Łatka (62. Sobolewski), Vuković, Wilk, Edson (46. Kiełb) - Andradina - Konon.
Zagłębie: Ptak - Rymaniak, Stasiak, Jasiński (46. Łabędzki), Costa - Bartczak, Świerczewski, Ekwueme (66. Caiado) - Micanski, Traore, Plizga (87. Jackiewicz).
Kartki: czerwona: Costa (90. minuta, Zagłębie, za niesportowe zachowanie), żółte: Łatka, Konon (Korona) - Stasiak (Zagłębie). Sędziował: Marcin Szulc (Warszawa). Widzów: 8583.

Lech Poznań - Ruch Chorzów 3:1 (2:0)
Bramki: 1:0 Lewandowski 12 min., 2:0 Lewandowski 44, 2:1 Artur Sobiech 46, 3:1 Durdević 75
Lech: Burić - Kikut, Wojtkowiak, Durdević, Gancarczyk - Peszko, Injac, Bandrowski, Wilk (90. Kamiński) - Lewandowski (90. Możdżeń), Mikołajczak (59. Sanchez).
Ruch: Pilarz - Nykiel, Grodzicki, Sadlok, Brzyski - Grzyb (85. Pulkowski), Baran, Straka, Janoszka (73. Stefański) - Zając (46. Jakubowski), Sobiech.
Kartki: żółte: Sadlok, Straka, Sobiech (Ruch). Sędziował: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów: 3000.

Bramki: 0:1 Małkowski 31 min, 0:2 Nowak 86.
Lechia: Kapsa - Rogalski, Kozans, Wołąkiewicz, Kaczmarek - Buzała (59. Dawidowski), Surma, Pietrowski (71. Wiśniewski), Piątek (46. Bajić), Lukjanovs - Zabłocki.
Bełchatów: Sapela - Fonfara, Pietrasiak, Lacić, Tosik - Wróbel (84. Janus), Rachwał, Gol, Małkowski (63. Nowak) - Ujek, Korzym (76. Cetnarski).
Sędziował: Mirosław Górecki (Katowice). Widzów: 8 500

Piast Gliwice - Arka Gdynia 2:2 (1:1)
Bramki: 1:0 Olszar 18 min., 1:1 Wojciech Wilczyński 45, 2:1 Gamla 75, 2:2 Budziński 90
Piast: Kwapisz - Michniewicz, Kowalski, Glik, Chylaszek - Smektała, Muszalik, Gamla, Wilczek (49. Sedlácek), Biskup (67. Łudziński) - Olszar (87. Maciejak).
Arka: Bledzewski - Kowalski, Szmatiuk, Siebert, Sokołowski - Wilczyński (55. Budziński), Mrowiec, Ława (85. Burkhardt), Lubenow - Trytko, Sakalijew (62. Labukas).
Kartki: żółte: Muszalik (Piast) - Sokołowski, Budziński, Trytko (Arka). Sędziował: Adam Lyczmański (Bydgoszcz). Widzów: 1000.

Śląsk Wrocław - Odra Wodzisław 4:0 (4:0)
Bramki: 1:0 Spahić 7, 2:0 Mila 16 z karnego, 3:0 Sotirović 27, 4:0 Mila 44.
Śląsk: Kaczmarek - Socha, Celeban, Pawelec, Spahić - Szewczuk, Łukasiewicz, Ulatowski, Mila (79. Klofik), Gancarczyk (61. Dudek) - Sotirović (33. Madej).
Odra: Buchalik - Kuranty, Kowalczyk, Dymkowski, Mójta (46. Słodowy) - Wodecki, Jary (32. Kwiek), Malinowski, Woś (63. Bueno), Piechniak - Radzinevicius.
Kartki: czerwona: Jacek Kowalczyk (84. minuta, Odra, za drugą żółtą), żółte: Kowalczyk (Odra). Sędziował: Piotr Siedlecki (Warszawa). Widzów: 5000.

Wisła Kraków - Cracovia 0:1 (0:1)
Bramka: Goliński 50 min.
Wisła: Pawełek - Menendez, Jop, Marcelo, Piotr Brożek (73. Boguski) - Łobodziński (56. Ćwielong), Campbell, Jirsak, Małecki, Kirm (86. Leszczak) - Paweł Brożek.
Cracovia: Cabaj - Mierzejewski, Polczak, Wasiluk, Derbich - Sacha, Szeliga, Klich (62. Cebula), Goliński, Pawlusiński (90. Kłus) - Matusiak (86. Kaszuba).
Kartki: żółte: Małecki, Jirsak, Marcelo (Wisła) - Mierzejewski, Cabaj (Cracovia). Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 3 000

Materiał oryginalny: Ekstraklasa: Cracovia lepsza od Wisły! - Echo Dnia Świętokrzyskie