Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia zaprasza na dwie ciekawe wystawy

Barbara Koś
Wystawa poświęcona fladze oraz plenerowa prezentacja płócien Stefana Gierowskiego z cyklu "Malowanie dziesięciorga przykazań" to najbliższe ekspozycje Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".
Jeden z obrazów Stefana Gierowskiego
Jeden z obrazów Stefana Gierowskiego internet

Jeden z obrazów Stefana Gierowskiego
(fot. internet)

Stefan Gierowski urodził się w 1925 w Częstochowie. Studiował Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 50. związał się z warszawską Galerią Krzywe Koło, gdzie miał wystawy indywidualne w 1957 i 1959 roku. Od 1961 roku wykładał na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie.

W 1983 Senat Akademii wybrał go na Rektora, lecz ówczesne władze nie zatwierdziły wyboru. W 1996 odszedł na emeryturę.
GieMaluje obrazy abstrakcyjne, w których w różnych relacjach wiąże problemy materii, światła i przestrzeni, posługuje się głównie płaszczyzną, linią, kolorem i fakturą.
Kolejne okresy twórczości są dążeniem ku maksymalnej redukcji form
i uniwersalnej metafory. W latach 80 -tych artysta podjął poszukiwania form i układów kompozycyjnych, które mogłyby stać się plastycznym ekwiwalentem pojęć werbalnych.
Uważany jest za wybitnego reprezentanta awangardy malarskiej.

Pierwsza z nich - "Flaga" zostanie otwarta w piątek, 17 czerwca o godzinie 18 w budynku Elektrowni przy ulicy Domagalskiego 5.

Wystawa zorganizowana jest z okazji objęcia przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej. Cel ekspozycji to pokazanie prac wykorzystujących motyw flagi, głównie polskiej, w pewnym kontekście historycznym, rozumianej jako powszechnie rozpoznawalny znak i symbol oraz element budowy tożsamości państwowej, narodowej i grupowej.

Artyści dokonują różnorodnych zabiegów na "polu symbolicznym", które ukazują z kolei ich stosunek do takich pojęć jak: państwo, naród,społeczeństwo, patriotyzm, wolność, niepodległość....

Ważną kwestią jest ukazanie relacji Polski z sąsiadami, oraz wizji dotyczących miejsca naszego kraju w Europie i świecie doby globalizacji, które ujawniają nasze traumy, kompleksy, uprzedzenia, fobie, ale także ambicje i aspiracje, utopie i iluzje.

Wystawa ukazuje "historyczność" politycznych dyskursów oraz represyjny charakter nowych politycznych utopii, a także ewolucję pojęcia państwa, narodu, czy społeczeństwa .

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Marcina Berdyszaka,Codemanipulatora, Wincentego Dunikowskiego - Duniko, Jerzego Kaliny, Grzegorza Klamana, Roberta Maciejuka, Andrzeja Mitana, Aleksandra Olszewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Tomasza Sikorskiego, Pawła Susida, Anastazego B. Wiśniewskiego, Krzysztofa Wojciechowskiego, Jerzego i Ryszarda Zielińskiego.

Wystawa czynna będzie do 31 lipca.

Natomiast w środę, 22 czerwca, o godzinie 14 nastąpi otwarcie wystawy: "Stefan Gierowski. Malowanie dziesięciorga przykazań".

Będzie to plenerowa prezentacja monumentalnych wydruków prac Stefana Gierowskiego na murze okalającym Kurię Diecezji Radomskiej od strony ulicy Reja.

Cykl "Malowanie dziesięciorga przykazań" powstał w latach 80 - tych a jego punktem wyjścia była XV wieczna "Tablica Dziesięciu Przykazań" anonimowego Mistrza Gdańskiego.
W roku 1989 za swój cykl Stefan Gierowski otrzymał Nagrodę Komitetu Kultury Niezależnej .

Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia na ulicy Reja

Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie