MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia zaprasza na festiwal performerów (program)

Barbara Koś
Chcemy aby radomianie współuczestniczyli w sztuce – zapraszają dyrektor artystyczny Zbigniew Belowski i artysta, Bartosz Łukaszewicz, koordynator projektu artystycznego Global Communication Festival.(z lewej)
Chcemy aby radomianie współuczestniczyli w sztuce – zapraszają dyrektor artystyczny Zbigniew Belowski i artysta, Bartosz Łukaszewicz, koordynator projektu artystycznego Global Communication Festival.(z lewej) Barbara Koś
Malarstwo pasożytnicze, akcja na Placu Konstytucji 3 Maja, elektroniczny koncert… Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" już po raz drugi zaprasza na festiwal performerów.

- Tym razem chcemy aby radomianie szeroko włączyli się z działania artystyczne - przekonywali we wtorek podczas konferencji prasowej w Elektrowni dyrektor artystyczny Zbigniew Belowski i artysta, Bartosz Łukaszewicz, koordynator projektu artystycznego Global Communication Festival.

Drugi już festiwal sztuki performance jest projektem międzynarodowym. Pierwsza część imprezy odbywała się w czeskim Brnie od 16 września. Teraz artyści przenieśli się do Radomia i już działają.

- Póki co- w odosobnieniu - mówił Bartosz Łukaszewicz. - Pokazy otwarte dla publiczności odbędą się w piątek, 23 września i w sobotę, 24 września.

Pierwszą z nich będzie działanie "PAS Project" prowadzone przez światowej sławy artystę BBB Johannesa Deimlinga. Wstępna odsłona tego projektu odbyła się w Radomiu podczas pierwszej edycji Global Communication Festival w 2009 roku. W tym roku artysta zaprasza do uczestnictwa w projekcie 4 artystów z Polski i Niemiec, z którymi w ciągu dwóch dni będzie pracował nad wytworzeniem działań wykorzystujących kontekst postindustrialnej siedziby Elektrowni.

Drugą odsłoną festiwalu będzie projekcja sztuki video Davida Moznego, czeskiego filmowca i artysty wizualnego, znanego z oryginalnych produkcji oraz bezkompromisowego podejścia do narracji, obrazu i dźwięku.

Trzecią częścią będą prezentacje performance pod okiem kuratora, Frantiska Kowolowskiego, jednego z najbardziej znanych przedstawicieli czeskiej sztuki akcji.

W ramach prezentacji zostanie także przedstawiony kilkudniowy projekt Arka Pasożyta, polskiego twórcy od lat konsekwentnie rozwijającego idee "sztuki pasożytniczej".

Wreszcie na zakończenie festiwalu publiczności zostanie zaprezentowany multimedialny set dźwiękowy (live-act) wykonany przez wschodzącą gwiazdę polskiej sceny muzyki elektronicznej DJ Teielte z wytwórni You Know Me Records.

W sobotę działania artystów przeniosą się także na Plac Konstytucji 3 Maja. Tu w godzinach 15 - 16 prezentować się będą performerzy:Frantiosek Kowolowski, Jiri Suruvka grupa Frantisek Loziński i József Juhasz.

- To,co pokażą ma być niespodzianką i zaskoczeniem dla radomian - obiecują koordynatorzy festiwalu.

Global Communication Festival 2011 to międzynarodowy festiwal sztuki otwartej. To znaczy sztuki, która używając różnorodnych środków wyrazu, takich jak performance, instalacja, video, dźwięk - wchodzi w interakcję z przestrzenią, w której się odbywa oraz publicznością, która w niej uczestniczy i ją współtworzy.
Ta sztuka opiera się na współuczestnictwie widza w procesie powstawania. Dzięki temu widz sam staje się artystą i współdecyduje o dalszym kierunku, w jakim rozwija się dane działanie artystyczne.
Dzięki takiej perspektywie i takim założeniom programowym artysta przestaje być kimś uprzywilejowanym. Jest on tylko siłą sprawczą, momentem napędowym, inicjatorem pewnej otwartej sytuacji, o której dalszym ciągu i przebiegu decydują widzowie.

Program festiwalu Global Communication Festival 2011

Wszystkie działania odbędą się w tymczasowej siedzibie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, przy ulicy Domagalskiego 5. Wstęp wolny.

Piątek, 23 września, od godziny 18.30 - Multimedialny projekt "Malarstwo Pasożytnicze" - autor: Pasożyt Arek (Polska), prezentacja video "Rahova Rudolfin" - autor: David Mozny (Czechy), PAS Project - Performance: BBB Johannes Deimling (Niemcy), Marcel Sparman (Niemcy), Martyna Wolna (Polska), Krzysztof Kaczmar (Polska), Adam Gruba (Polska)

Sobota, 24 września, od godziny 18 - Prezentacje Performance: Frantisek Kowolowski (Czechy), Jiri Suruvka (Czechy), grupa Frantisek Lozinski o.p.s. (Czechy), Jozsef R. Juhasz (Słowacja),finał projektu "Malarstwo pasożytnicze" Arka Pasożyta(Polska), Koncert/Live-act - DJ Teielte/You know Me Records (Polska)

W sobotę, w godzinach 15 - 16 prezentacje performance w przestrzeni publicznej - ulica Żeromskiego - Plac Konstytucji 3 maja, plac pod fontannami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie