Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elity biznesu i przyjaciele sztuki spotkają się w Orońsku

/bk/
Wyrazem wdzięczności kultury dla biznesu, który ją wspiera jest statuetka Atamana.
Wyrazem wdzięczności kultury dla biznesu, który ją wspiera jest statuetka Atamana. archiwum
Po raz kolejny Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku organizuje uroczysty wieczór dedykowany Józefowi Brandtowi. Sympatycy Centrum spotkają się w sobotę, 28 marca o godzinie 18 w Pałacu Józefa Brandta.

Historia nagrody

Historia nagrody

Zwyczaj wyróżniania darczyńców Centrum Rzeźby Polskiej statuetką Atamana narodził się w roku 2004. Pierwszym laureatem nagrody został Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Radomiu. W roku 2005 tytuł otrzymała firma PZU Życie SA Oddział w Radomiu, w 2006 HUMANSOFT Sp. z o.o. z Radomia, w 2007 Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. z Radomia, w 2008 firma Chmielna Inwestycje Sp. z o.o. z Warszawy.

- Jest to prestiżowa impreza skupiająca przyjaciół orońskiego Centrum - mówi Monika Bartoszek, kierownik Ośrodka Promocji i Dokumentacji Rzeźby Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. - Przedstawicieli świata kultury, nauki, samorządu, mediów, a także przedsiębiorców - mecenasów polskiej sztuki. W tym roku spotykamy się już po raz jedenasty.

Świąteczny wieczór rozpocznie się koncertem kameralnym nawiązującym do tradycji wieczorów artystycznych organizowanych na przełomie XIX i XX wieku w salonie państwa Brandtów. Goście wysłuchają koncertu muzyki kameralnej w wykonaniu wybitnych polskich solistów - Anny Marii Staśkiewicz (skrzypce) i Marcina Sikorskiego (fortepian).

- Anna Maria Staśkiewicz to uczennica Wandy Wiłkomirskiej, laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego - podkreśla Monika Bartoszek.

Z kolei Marcin Sikorski był uczniem między innymi Isaaca Sterna, jest laureatem Fryderyka 2006 za płytę "Kronika Konkursu imienia Henryka Wieniawskiego".

Koncert i bankiet

- Dobór repertuaru jest niezwykle ważny, ponieważ zależy nam na odtworzeniu klimatu epoki Brandta - zaznacza Monika Bartoszek. - W tym roku program recitalu nawiązuje do popularnych w XIX wieku popisów wirtuozowskich. W Europie tego czasu fenomenem były występy Paganiniego, Wieniawskiego, Liszta, pod koniec wieku także Paderewskiego. To właśnie kompozytorzy i muzycy współcześni Brandtowi, a ich utworami rozbrzmiewał niegdyś oroński salon. .W programie naszego koncertu usłyszymy utwory Mozarta, Czajkowskiego, Szymanowskiego i Wieniawskiego.

Część oficjalną wieczoru zamknie uroczystość uhonorowania najbardziej zasłużonych w roku ubiegłym dobroczyńców Centrum Rzeźby Polskiej. Najważniejsze wyróżnienie przypadnie firmie, która zasłużyła się najznaczniejszym wsparciem finansowym orońskiego Centrum. Otrzyma ona tytuł Mecenasa Roku 2008, a materialnym wyrazem wdzięczności będzie odlana w brązie statuetka Atamana autorstwa Jarosława Pajka, artysty od lat związanego z CRP.

Podsumowaniem wieczoru będzie uroczysty bankiet we wnętrzach pałacowej jadalni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie