Enea Czarni Radom - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 w Plus Lidze siatkarzy. Zobacz zdjęcia z meczu

Radosław Olchowski
Enea Czarni Radom przegrali z AZS Olsztyn
Enea Czarni Radom przegrali z AZS Olsztyn Mateusz Skurosz / Czarni Połaniec
W piątek 1 grudnia siatkarze Enea Czarnych Radom ponownie zagrali w hali Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga 63. Wojskowi zmierzyli się Indykpolem AZS Olsztyn i wzorem poprzednich spotkań przegrali sromotnie 0:3. Zobacz zdjęcia z meczu.

PlusLiga: Enea Czarni Radom - Indykpol AZS Olsztyn 0:3
Sety: 16:25, 25:27, 17:25.
Enea Czarni: Todorović, Meljanac, Hofer, Formela, Rajsner, Kufka, Nowowsiak (libero) oraz Buszek, Piotrowski, Gniecki, Ostrowski.
AZS: Tuaniga, Karlitzek, Souza, Szerszeń, Jakubiszak, Sapiński, Hawryluk (libero) oraz Majchrzak, Jankiewicz.

Sędziowie Mariusz Gadzina, Grzegorz Janusz.

MVP meczu: Szymon Jakubiszak (AZS Olsztyn).

Mecz zaczął się od potrójnego bloku olsztynian na Mateuszu Kufce. Chwilę potem Moritz Karlitzek popsuł zagrywkę i było po 1. Już na początku rozgrywki Czarni mieli kłopoty z przyjęciem zagrywki. Z pola serwisowego huknął Cezary Sapiński, zyskując dla swojego zespołu dwupunktowy zapas. Po kolejnym słabym przyjęciu - tym razem Alana Souzy - przyjezdni uciekli na 6:3. Kiedy kolejny błąd w przyjęciu zagrywki popełnili radomianie, goście prowadzili 11:6, a trener Paweł Woicki poprosił o przerwę na żądanie. Do końca premierowego seta Olsztyn punktował regularnie, zaś Czarni tylko asystowali. W efekcie przegrali wyraźnie, bo do 16. Ostatni punkt w kontrataku zdobył Karlitzek.

Zobacz zdjęcia z meczu:

W secie nr. 2 radomianie zdobyli przewagę (10:8), by szybko pozwolić rywalom na odrobienie strat. Do stanu 14:14 trwała wyrównana walka. Potem wystarczyły cztery kolejne akcje z rzędu, by ekipa trenera Webera zyskała dystans nie do odrobienia dla gospodarzy. Co prawda w końcówce miejscowi podgonili z wynikiem, bo Meljanac skontrował, a Igor Gniecki zaserwował trzy asy. Było zatem 23:22 dla AZS -u. Wówczas sztab szkoleniowy gości poprosił o drugą przerwę. Po niej Gniecki popsuł zagrywkęi AZS dobrnął do setbola. Obronił go atakiem z prawego skrzydła Meljanac. Za moment ten sam zawodnik popisał się asem i kibice oglądali walkę na przewagi. Bitwę wygrali olsztynianie, którzy najpierw zdobyli punkt po błędzie radomian w polu zagrywki, a za chwilę zablokowali Hofera.

Żeby myśleć o jakiejkolwiek zdobyczy w tym meczu Czarni musieli poprawić przede wszystkim skuteczność w ataku. Wszak po dwóch setach atakowali z tylko 43 procentową skutecznością. Natomiast akademicy mieli w ofensywie aż 58% udanych zagrań. Dodatkowo rywale Wojskowych byli lepsi w bloku 7:2 i przyjęciu pozytywnym zagrywki (43% do 37%).
Tak, czy siak w partii trzeciej po ataku Szerszenia było 10:10. Za moment blok ominął Hofer i Czarni objęli prowadzenie. Niestety tylko na chwilę, bo Meljanac popsuł serwis.

Pięciopunktowa seria AZS -u, czyli kontry Szerszenia, Jakubiszaka, bloki na Konradzie Formeli i Meljanacu, spowodowały że Czarni zmierzali do dziewiątej z rzędu porażki w tym sezonie. Ta stała się faktem, a ostatni punkt w tym spotkaniu zdobył Cezary Sapiński, który skutecznie zaatakował z tzw. krótkiej.

Tak zapowiadaliśmy piątkowy mecz Enei Czarnych Radom z Indykpolem AZS Olsztyn

Piątkowy przeciwnik drużyny trenera Pawła Woickiego to obecnie dziewiąta drużyna w tabeli PlusLigi. Indykpol rozegrał dotąd siedem meczów (jeden ma zaległy), zapisując na swoje konto cztery zwycięstwa i poniósł trzy porażki. Podopieczni Argentyńczyka Javiera Javiera Webera przegrali w tym sezonie z Jastrzębskim Węglem, Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz Asseco Resovią Rzeszów. Pokonali z kolei drużyny z Aluronu CMC Wartę Zawiercie, PSG Stal Nysę, Exact Systems Hemarpol Częstochowa oraz w ostatniej serii gier GKS Katowice.

Po ubiegłym sezonie z AZS-em pożegnali się: Karol Butryn, Bartłomiej Lipiński, Mateusz Poręba, Taylor Averill, Robert Andringa, Jan Król oraz Grzegorz Pająk. W ich miejsce klubu z Olsztyna zakontraktował: Nicolasa Szerszenia, Manuela Armoa, Alana Souze, Mateusza Janikowskiego, Cezarego Sapińskiego oraz Jakuba Majchrzaka.

Tymczasem Enea Czarni do starcia z Olsztynem podejdą po ośmiu porażkach z rzędu. Zespół WKS-u w tym sezonie nie zdołał jeszcze zapunktować do ligowej tabeli. Piątkowy pojedynek w hali Radomskiego Centrum Sportu będzie zatem kolejną szansą na odniesienie premierowego zwycięstwa w obecnym sezonie PlusLigi.

Warto dodać, że podobnie jak w ubiegłym roku siatkarze z Radomia przyłączają się do Międzynarodowej Kampanii Białej Wstążki, która ma na celu zatrzymania przemocy wobec kobiet. Na znak solidarności drużyna trenera Woickiego będzie miała przypięte białe wstążki do meczowych koszulek.