Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 w Radomiu. Minister...

  Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 w Radomiu. Minister Joachim Brudziński dziękował ratownikom

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Stańczak

  Echo Dnia Radomskie

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński dziękuje operatorom numeru 112 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu.
  1/20
  przejdź do galerii

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński dziękuje operatorom numeru 112 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu. ©Piotr Stańczak

  W poniedziałek 11 lutego przypadł Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński spotkał się w Radomiu z jego operatorami z całej Polski.
  Od sytuacji, gdzie w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie, po zapytania o ... zgubiony numer PIN w telefonie - operatorzy Centrów Powiadamiania Ratunkowego przyjmują różne zgłoszenia. Na co dzień ich praca nie zawsze jest dostrzegana, ale oni są pierwszymi osobami, do których płyną zgłoszenia o pomoc. Podczas spotkania z ministrem w Radomiu właśnie temu poświęcano najwięcej miejsca.


  Ogólnopolskie spotkanie


  Minister Joachim Brudziński spotkał się z operatorami numeru 112 w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Traugutta w Radomiu, gdzie mieści się również Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
  Była to okazja do tego, aby podziękować „cichym bohaterom” za ich służbę. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pogratulował przedstawicielom centrów z wielu innych miast w Polsce.

  Podczas spotkania w Radomiu nie zabrakło reprezentantów między innymi Komendy Głównej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Polskich Kolei Państwowych, Polskiego Związku Głuchych oraz innych instytucji, które na co dzień współpracują z Centrami Powiadamiania Ratunkowego bądź też są ważną ich częścią.

  - Kiedy w 2018 roku obejmował stanowisko ministra, zobowiązałem się podczas spotkania w Gorzowie Wielkopolskim do przeprowadzenia koniecznych zmian, aby wasza praca była satysfakcjonująca także pod względem finansowym. To odczujecie Państwo już na początku marca. Dążymy również do tego, aby większa niż do tej pory była możliwość awansu zawodowego - deklarował w Radomiu Joachim Brudziński.

  Miliony zgłoszeń rocznie


  Szef ministerstwa cieszył się z tego, że właśnie w Radomiu, gdzie mieści się jedno z największych z siedemnastu w kraju Centrów Powiadamiania Ratunkowego, doszło do spotkania operatorów z całej Polski. W sumie w kraju pracuje ich na stanowiskach ponad tysiąc.

  CZYTAJ TAKŻE: Zadzwonił, że na lotnisku w Radomiu jest bomba. Został aresztowany na dwa miesiące  - Jesteście tymi osobami, w rękach których niejednokrotnie spoczywa życie i zdrowie nasze oraz naszych bliskich. Wśród ponad dwudziestu milionów zgłoszeń, które w sumie przyjęliście w 2018 roku, często kryły się ludzkie dramaty, sytuacje w których rozgrywała się walka o życie. Dzięki waszemu profesjonalizmowi, szybkiej i należytej reakcji niejedno zostało uratowane - podkreślał Joachim Brudziński.

  To służba, nie praca


  Szef resortu przyznał, że już sama obecność w Radomiu przedstawicieli innych instytucji - policji, Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Polskich Kolei Państwowych, Ministerstwa Zdrowia świadczy o tym jak ważna jest praca operatorów numeru 112, na co dzień często niezauważalna i mało doceniana.

  - Powiem tak - to nawet nie jest praca, bardziej odpowiednie jest tu słowo „służba”. Predysponują was do niej wasze zdolności, cechy charakteru, profesjonalizm zawodowy. Dzięki temu wszystkiemu Polacy mogą czuć się bezpieczniejsi - dodał Brudziński. Minister przypomniał także o konieczności dalszego edukowania wszystkich tych, którzy numer 112 traktują jako cel swoich żartów czy miejsce kierowania fałszywych zgłoszeń.

  Wracając do poniedziałkowego spotkania w Radomiu, minister zaznaczał, że potrzeba jest edukowania dzieci, jak korzystać z numeru alarmowego. - Niejednokrotnie miałem przyjemność wręczania nagród młodym bohaterom, którzy ratowali innych także dzięki temu, że wiedzieli, do czego służy numer 112 - przyznał.

  Nigdy nic nie wiadomo...


  W imieniu uhonorowanych operatorów za wyróżnienie dziękowała Katarzyna Kalisz-Gaweł z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach.

  - Sama przez lata swojej służby widzę, jak zmienia się specyfika naszej pracy. Powodują to różne udogodnienia systemowe lub technologiczne. Jedno jednak pozostaje bez zmian - element zaskoczenia. Nigdy nie wiemy, co kryje się za zgłoszeniem, które przyjmiemy, jakiej reakcji będzie ono wymagało z naszej strony. Jestem jednak przekonana, że dzisiejsze wyróżnienie pozwoli nam dawać z siebie jeszcze więcej - przyznała ratowniczka ze Śląska.

  Po zakończeniu części oficjalnej minister Joachim Brudziński oglądał także pomieszczenia oraz wyposażenie radomskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ulicy Traugutta 57. Jego wizyta trwała tu niespełna godzinę.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Młoda bohaterka Gabrysia Szeliga z Szydłowca nagrodzona
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>