MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej Powiśle 2018 w Lipsku. Nagrodzono śpiewaków, solistów, kapele ludowe [LISTA LAUREATÓW]

MAG
Festiwal Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej Powiśle 2018 w Lipsku.
Festiwal Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej Powiśle 2018 w Lipsku. LCK
Jak co roku, tradycyjnie w maju, na placu przy Lipskim Centrum Kultury odbył Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej Powiśle. Zaproszenie na jego 24 edycję przyjęli śpiewacy ludowi, zespoły śpiewacze, instrumentaliści oraz kapele ludowe z województwa mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, którzy z wielką starannością kultywują bogate tradycje ludowe regionu Powiśla.

Organizacja Festiwalu od wielu lat przyczynia się do ocalenia od zapomnienia dorobku nieprofesjonalnych twórców ludowych i służy popularyzowaniu ich twórczości w lokalnym środowisku. Prezentacje konkursowe uczestników Festiwalu zostały podzielone na dwie grupy wiekowe: dziecięco – młodzieżową i dorosłych wykonawców.

Artyści z wielką pasją prezentowali przygotowany przez siebie bogaty repertuar folkloru Powiśla a ich umiejętności oceniała komisja w składzie: przewodniczący – Adolf Krzemiński, folklorysta i popularyzator kultury ludowej, Grażyna Wieczerzyńska, folklorysta, znawca i popularyzator kultury ludowej oraz Marian Popis, popularyzator znawca i popularyzator kultury ludowej. Po przesłuchaniu 58 podmiotów wykonawczych jury wyłoniło laureatów i wyróżnionych.

W kategorii śpiewacy ludowi laureatami zostali: Amelia Ruszkiewicz z GBP w Bodzechowie /kat. dziecięco – młodzieżowa/, Alina Maciejczak z DK w Iłży, Zuzanna Matyjasek z Boisk, Joanna Tęcza z Domu Kultury w Zwoleniu, Roman Śliwka z Julianowa, Wiesław Szydłowski z Ciszycy Kolonii. Wyróżnienia otrzymali: Zofia Gunia z Szymanowa i Adam Stocki z GOK w Solcu n/Wisłą.

W kategorii „Zespoły śpiewacze” komisja wyłoniła następujących laureatów: Grupa Dziecięca Folklorystyczno- Rytmiczna z DK w Zwoleniu i Zespół „ Młode Tymienianki z MOS w Solcu Filia w Szymanowie /kat. dziecięco – młodzieżowa/, Zespół Śpiewaczy „Górnianki” z Bieszkowa Górnego, Zespół Korzenie z Łaguszowa, Zespół Śpiewaczy z Korzyc, Zespół Folklorystyczny z Mierziączki, Zespół „Strykowice” ze Strykowic Górnych , Zespól Śpiewaczy „Tymienianki” z Tymienicy, Zespół Śpiewaczy „Zdziechowianki” ze Zdziechowa. Ponadto komisja wyróżniła: Zespół „ Błotniczanki” ze Starej Błotnicy, Zespół „ Gąsawianki” z Gąsaw Rządowych, Zespól Śpiewaczy „Niezapominajki” ze Zbijowa Dużego, Zespół „ Łaguszowianki” z Łaguszowa, Zespół Śpiewaczy „ Mirowianki” z Mirowa, Zespół Śpiewaczy „ Powiślacy” z GOK w Solcu, Zespół „Kazanowianki znad Iłżanki” z Kazanowa, Zespół Śpiewaczy KGW z Rudek, Zespół Śpiewaczy „Zaborowianki” z Zaborowia Zespół Śpiewaczy „Powiślanie” z Szymanowa.

W kategorii instrumentaliści laureatem został Tadeusz Sałbut ze Zwolenia a wyróżnienia otrzymali: Józef Biernat z Atalina, Stanisław Podsiadły ze Zwolenia oraz Adam Zając z GOK w Solcu nad Wisłą.

Wśród kapel ludowych laureatami zostali: Kapela Józefa Wyrwińskiego z Korzyc, Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Kapela Foktów z Ostrołęki , Kapela Władysława Urbańczyka z Radomia. Wyróżnienia otrzymali: Kapela Mirosława Rogali z Wysokiej, Kapela Zdzisława Kwapińskiego i Kapela Władysława Morki z Czekarzewic.

Jury podkreśliło wysoki poziom tegorocznych prezentacji, co odzwierciedla liczba nagrodzonych wykonawców. Gościem imprezy był zespół folkowy Góralska Hora, przy którego muzyce doskonale bawili się zarówno uczestnicy festiwalu, jak i mieszkańcy.

XXIV Festiwal Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej Powiśle został zorganizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Mazowieckiego, a fundusze na jego realizację pozyskało Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej „Winda” w Lipsku.

- Festiwal po raz kolejny przyczynił się do zwrócenia uwagi na tradycję ludową głęboko wpisaną w naszą kulturę i przynależność regionalną. Ciepłe i życzliwe przyjęcie wszystkich wykonawców przez lipską publiczność pozostawi na pewno miłe wspomnienia w pamięci artystów ludowych, którzy tak chętnie do nas przyjeżdżają. Duże zainteresowanie imprezą przekonało wszystkich, że można czerpać piękno z folkloru naszego regionu i czynnie uczestniczyć w kultywowaniu rodzimej tradycji ludowej - podsumowuje Izabela Ronduda, dyrektor Lipskiego Centrum Kultury.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

ZOBACZ TEŻ: Koncert charytatywny w Lipsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie