Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal imienia Józefa Myszki w Iłży. Dużo muzyki ludowej i tańca

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Zespoły na iłżeckiej scenie zaprezentowały bardzo bogaty repertuar muzyki ludowej, dzięki czemu porwały też publiczność do tańca oraz zabawy. Festiwal był bardzo udany.
Zespoły na iłżeckiej scenie zaprezentowały bardzo bogaty repertuar muzyki ludowej, dzięki czemu porwały też publiczność do tańca oraz zabawy. Festiwal był bardzo udany. Facebook/Powiat Radomski
W minioną niedzielę odbył się 27. Festiwal Folkloru imienia Józefa Myszki w Iłży. To znana impreza, podczas której króluje muzyka ludowa. Zaprezentowali się w niej wykonawcy zarówno z regionu radomskiego jak też i sąsiedniego województwa świętokrzyskiego.

Impreza promująca dorobek artystyczny wybitnego twórcy ludowego, zgromadziła na iłżeckiej przystani rzeszę miłośników folkloru.

Ponad dwustu wykonawców na scenie

Jak relacjonował na swoim profilu na Facebooku Powiat Radomski, w festiwalowym konkursie wystąpiło 250 wykonawców reprezentujących kapele ludowe, zespoły śpiewacze oraz solistów.

Festiwal rozpoczęła Msza święta w intencji Józefa Myszki, a po niej barwy korowód przemaszerował do iłżeckiego Amfiteatru. Tegoroczny festiwal zainaugurował wicestarosta radomski Krzysztof Kozera, a po raz pierwszy w jego organizację włączył się również Powiatowy Instytut Kultury.

Konkursowe jury pod przewodnictwem Adolfa Krzemińskiego wyłoniło zwycięzców i laureatów. W kategorii solistów nagrodę główną otrzymała Alina Maciejczak z Jasieńca Iłżeckiego Górnego (gmina Iłża). Trzy równorzędne drugie nagrody jurorzy przyznali dla: Joanny Tęczy z gminy Zwoleń, Zofii Urbanek z gminy Przyłęk oraz Zdzisława Kwapińskiego z Radomia.

W kategorii Zespołów Śpiewaczych nagrody główne otrzymali następujący wykonawcy: cztery równorzędne pierwsze dostały: Chomentowianki z gminy Skaryszew, Mirowianki z gminy Mirów, Strykowianki z gminy Zwoleń oraz Gąsawianki z gminy Jastrząb w powiecie szydłowieckim.

W kategorii kapel ludowych dwie równorzędne nagrody główne dostały: Kapela Henryka Gwiazdy w gminy Zakrzew w powiecie radomskim oraz Kapela Adama Tarnowskiego, wywodząca się z tej samej gminy. Przyznano także wiele równorzędnych wyróżnień i nagród za drugie oraz trzecie miejsca.

Guzowianki gwiazdą wieczoru

Festiwal Folkloru to impreza popularyzująca twórczość wybitnego twórcy ludowego Józefa Myszki pochodzącego z Błazin koło Iłży. W programie imprezy odbywają się konkursowe prezentacje kapel, śpiewaków ludowych oraz zespołów. Do konkursowych prezentacji uczestnicy imprezy przygotowują występy złożone z pieśni, przyśpiewek i „wyrywasów”, w tym jeden utwór z repertuaru patrona imprezy Józefa Myszki. Tegoroczna zaczęła się po mszy świętej. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w tej edycji nastąpiło natomiast o 19.30. Godzinę później na scenie wystąpił poza konkursem Młodzieżowy Zespół Ludowy Guzowianki. Powstał w 2014 roku i składa się głównie z uczniów i absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej w Guzowie. Ma za sobą udział w wielu konkursach i przeglądach muzycznych. Najbardziej rozpoznawalnym utworem zespołu jest „Pod Zielonym Dębem”.

Zespołowi przygrywała Kapela Bursów z Guzowa, którzy są zdobywcami wielu nagród i przeglądów muzycznych, między innymi Baszty 2016 na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w kategorii folkloru rekonstruowanego.

Wstęp na niedzielną imprezę był darmowy, publiczność także dopisała. Nie była zresztą bierna, bowiem znane i lubiane, skoczne oraz rytmiczne utwory porwały ją do tańca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie