MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Film "Panna Lodzia" w Zwoleniu

Piotr Kutkowski [email protected]
O tym, jak powstawał film "Panna Lodzia"  mówiła jego reżyserka Agata Gregorczyk-Janik. Obok pracownicy IPN - Krzysztof Busse i Marcin Sołtysiak, który także współtworzył film.
O tym, jak powstawał film "Panna Lodzia" mówiła jego reżyserka Agata Gregorczyk-Janik. Obok pracownicy IPN - Krzysztof Busse i Marcin Sołtysiak, który także współtworzył film. Paweł Nakonieczny
Mieszkańcy Zwolenia mogli zobaczyć film o tragicznych losach Stanisława Warchoła "Mściciela", żołnierza niepodległościowego.

Prezentacja dokumentu "Panna Lodzia" odbyła się w Centrum Regionalnym przy nekropolii Jana Kochanowskiego w wypełnionej po brzegi sali. Poprzedziły ją krótkie wystąpienia historyków z radomskiej delegatury IPN: Krzysztofa Busse i Marcina Sołtysiaka, który był również współtwórcą filmu.

Stanisław Warchoł "Mściciel" był żołnierzem AK, potem walczył z komunistyczną władzą. Został zatrzymany, ale udało mu się uciec z aresztu. UB-owcy zabili go w Zwoleniu w lipcu 1950 roku w zasadzce urządzonej po zdradzeniu go przez kolegę.
O tej historii, a także historii związku "Mściciela" z Leokadią Gregorczyk, opowiada film "Panna Lodzia", którego reżyserką jest jej wnuczka, Agata Gregorczyk-Janik.

Obie panie były obecne na zwoleńskiej premierze. Leokadia Gregorczyk mówiła, że po śmierci "Mściciela" przez kilka miesięcy więziono ją w kozienickiej siedzibie UB i tam poddawano ciężkiemu śledztwu. Na wolność wyszła w 1951 roku po procesie, jaki odbył się w Radomiu.

- Jedyną "winą" pani Leokadii było to, że była narzeczoną "Mściciela" - podkreślał Marcin Sołtysiak.
Leokadia Gregorczyk nie ukrywała, że ta historia wywarła ogromny wpływ na całe jej życie. Tym bardziej że jeszcze długo po wyjściu na wolność UB inwigilowało i ją, i jej rodzinę.

Jej oprawcy nigdy nie zostali ukarani. Zdrajcę "Mściciela" rok po jego śmierci zastrzelił Zygmunt Jaworski "Watażka" ze słowami: "za Warchoła".

- Ofiarami zdrajcy był nie tylko "Mściciel", ale też i inne osoby. Można powiedzieć, że sprawiedliwości stało się zadość - komentował Marcin Sołtysiak.

Pracownicy IPN zaapelowali też do uczestników spotkania, by dzielili się swoją wiedzą na temat podziemia niepodległościowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie