Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Kawalerów Maltańskich pomogła niepełnosprawym

Barbara Koś
Część osób uczestniczyła w warsztatach w Jedlni Letnisku
Część osób uczestniczyła w warsztatach w Jedlni Letnisku fot. archiwum
Zwiększenie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, ich integracja zawodowa i przygotowanie do poszukiwania pracy to najważniejsze zadania tego projektu.

Głównym celem naszych działań była aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych oraz wsparcie dla ich opiekunów - podkreśla Maria Mazurkiewicz, koordynator regionalny projektu w Ośrodku Pomocy Fundacji Polskich Polskich Kawalerów Maltańskich w Radomiu.
Specyfiką radomskiego Ośrodka była aktywizacja osób niepełnosprawnych z terenu, z małych ośrodków i wsi.

- Skupiliśmy się na tych środowiskach, w których te osoby mają szczególnie utrudniony dostęp do wsparcia i pomocy ze strony instytucji i organizacji - zaznacza Maria Mazurkiewicz.
W rekrutacji uczestników projektu pomogły Ośrodkowi Warsztaty Terapii Zajęciowej, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie i Ośrodki Pomocy Społecznej. Uczestnikami projektu zostało blisko 80 osób.

Jak zwalczać stres i szukać pracy?

Najważniejsze były warsztaty "Aktywnego poszukiwania pracy". Podczas spotkań z doradcą zawodowym i psychologiem niepełnosprawni dowiedzieli się, jak podnieść swoją wewnętrzną motywację do poszukiwania pracy, jak określić swoje predyspozycje zawodowe oraz w jaki sposób szukać pracy.
- Największe zainteresowanie osób niepełnosprawnych wzbudziły techniki radzenia sobie ze stresem oraz symulacje rozmów z pracodawcą - mówi Monika Mazur, doradca zawodowy Ośrodka.
Potrzebne okazały się również spotkania z prawnikiem.

Były zajęcia praktyczne

- Naukę zdobywania kwalifikacji zawodowych rozpoczęliśmy od zorganizowania kursu dotyczącego tworzenia witraży - wyjaśnia Monika Mazur.
Zainteresowani poznali techniki cięcia szkła, szlifowania
i lutowania, by w rezultacie osiągnąć wspaniałe rezultaty - własnoręcznie wykonane witraże.
Program zakładał również podnoszenie kwalifikacji niepełnosprawnych w zakresie obsługi komputera i przedsiębiorczości. Zorganizowano również trzymiesięczne staże, podczas których uczestnicy pracowali między innymi jako recepcjoniści, opiekunowie kafejki internetowej, pracownicy administracyjno - biurowi i serwisanci sprzętu RTV.

Efekty projektu radomski Ośrodek przedstawił podczas niedawnej konferencji podsumowującej projekt realizowany przez fundację Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie.

Projekt "Wsparcie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo na Rynku Pracy", prowadzony był od stycznia 2009 roku a sfinansowały go Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na całym Mazowszu w projekcie uczestniczyło pięciuset niepełnosprawnych.

Maria Mazurkiewicz, koordynator regionalny projektu w Ośrodku Pomocy Fundacji Polskich Polskich Kawalerów Maltańskich w Radomiu:
- To był projekt pilotażowy który wskazał, jak bardzo potrzebna jest ludziom niepełnosprawnym pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy. Tym bardziej, że skupiliśmy się na tych środowiskach, w których osoby te mają szczególnie utrudniony dostęp do wsparcia i pomocy ze strony instytucji i organizacji. W rekrutacji uczestników projektu pomogły nam Warsztaty Terapii Zajęciowej, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie i Ośrodki Pomocy Społecznej. Wszędzie spotykaliśmy się z wielką życzliwością i pomocą. Mam nadzieję, że w roku przyszłym będziemy mogli kontynuować projekt.

Wiedzą już jak rozmawiać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie