Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gabinet dentystyczny, mobilna myjnia, a nawet... szkoła rysunku. Założyli własny biznes dzięki dotacjom z Unii

jp
- Dzięki dotacji mogłem wyposażyć zakład w sprzęt diagnostyczny, narzędzia pneumatyczne – mówi Bartłomiej Zalewski, właściciel radomskiego serwisu samochodowego.
- Dzięki dotacji mogłem wyposażyć zakład w sprzęt diagnostyczny, narzędzia pneumatyczne – mówi Bartłomiej Zalewski, właściciel radomskiego serwisu samochodowego. archiwum
Radomska filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie zakończyła właśnie nabór do kolejnego projektu, który polega na dofinansowaniu i pomocy przy tworzeniu własnych firm. To ostatni dzwonek do uzyskania bezzwrotnej dotacji - w przyszłej unijnej perspektywie pieniędzy na ten cel będzie mniej i dotacje prawdopodobnie zastąpią pożyczki.

Radomska filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy zakończyła właśnie nabór do projektu "Radomski Biznes IV", realizuje program "Radomski Biznes III", a w piątek podczas specjalnej konferencji podsumowano wcześniejszy - drugi program.

POMOC NA WIELE SPOSOBÓW

W tym ostatnim wzięło udział 65 osób. Wszyscy dzięki dotacji, pomocy szkoleniowej i doradczej prowadzą wciąż działalność gospodarczą. Chętnych było więcej niż miejsc ustalono więc specjalny klucz kwalifikacji do programu.
Oferta skierowana była wyłącznie do osób, które przez ostatni rok nie prowadziły działalności gospodarczej. Połowa osób przyjętych do programu to ludzie w wieku powyżej 45 lat. Zadbano o "parytet płci" - połowa z uczestniczących w projekcie osób to kobiety.

Wszyscy uczestnicy dostali dotację w wysokości 40 tysięcy złotych. Mogli ją przeznaczyć na organizację swojej firmy, jej wyposażenie, zakup maszyn, czy urządzeń. Mało tego, każdy z uczestników otrzymywał przez pół roku po 1300 złotych miesięcznie na pokrycie niektórych kosztów działania firmy, głównie na składkę na ZUS. Ludzie musieli pod okiem fachowca napisać biznes plan, uczestniczyli w specjalnych bezpłatnych szkoleniach, ale też mogli korzystać z porad prawnych, finansowych i dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Ci, którzy dostali pieniądze nie mogą zamknąć interesu przez 12 miesięcy. Program skończy się w sierpniu, a do tej pory nikt nie zrezygnował.

OD SZKOŁY RYSUNKU PO ARTYSTYCZNE DEKORACJE

- Dostaliśmy naprawdę bardzo użytecznej, potrzebnej wiedzy na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Nie było żadnego "wodolejstwa". Dla mnie niespodzianką było to, że wszystkie procedury, cała buchalteria związana z rozliczaniem dotacji nie była tak trudna jak niektórzy ją malowali - powiedział Bartłomiej Zalewski, który dzięki unijnej dotacji kompletnie wyposażył swój warsztat samochodowy.

Uczestnicy programu - mieszkańcy Radomia i okolic założyli bardzo różne formy działalności gospodarczej. Najliczniej wśród tej grupy reprezentowani są ludzie świadczący usługi krawieckie. Dwie osoby zorganizowały sklepy z używaną odzieżą. Kilka osób zdecydowało się rozpocząć działalność w branży usług fotograficzno - filmowych. Powstały też specjalistyczne placówki - centrum medyczne, studio architektoniczne, gabinet stomatologiczny, punkt usług fizjoterapeutycznych, studio masażu i terapii naturalnej, integracyjne biuro podróży.
Kilku osobom pozwolono realizować - z udziałem unijnej dotacji - nietypowe przedsięwzięcia biznesowe. Jedna z uczestniczek prowadzi Szkołę Rysunku, jedna osoba założyła Mobilną Myjnię Parową, inna oferuje usługi polegające przygotowywaniu artystycznych dekoracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie