Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Genialne rozwiązanie w swojej prostocie. Ale czekali na nie 3 lata...

Marcin WALASIK [email protected]
- O stworzenie tego skrótu dla rowerzystów postulowaliśmy przez trzy lata – mówi zadowolony Sebastian Pawłowski, szef Bractwa Rowerowego w Radomiu.
- O stworzenie tego skrótu dla rowerzystów postulowaliśmy przez trzy lata – mówi zadowolony Sebastian Pawłowski, szef Bractwa Rowerowego w Radomiu. Łukasz Wójcik
Rowerzyści mogą jeździć pod prąd jednokierunkowym odcinkiem ulicy Traugutta.

Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:

- Wyznaczenie kontrapasu rowerowego na jednokierunkowym odcinku ulicy Traugutta, od ulicy Żeromskiego do wysepki za liceum "Kopernika", wymagało wielu uzgodnień i konsultacji, między innymi z policją oraz przewoźnikami. Na razie nie ma decyzji o wprowadzaniu tego typu udogodnień dla cyklistów w innych miejscach.

Drogowcy już zamontowali tabliczkę pod znakiem zakazu, która zezwala cyklistom na jazdę pod prąd jednokierunkowym odcinkiem ulicy Traugutta, wzdłuż liceum
Drogowcy już zamontowali tabliczkę pod znakiem zakazu, która zezwala cyklistom na jazdę pod prąd jednokierunkowym odcinkiem ulicy Traugutta, wzdłuż liceum „Kopernika”. Łukasz Wójcik

Drogowcy już zamontowali tabliczkę pod znakiem zakazu, która zezwala cyklistom na jazdę pod prąd jednokierunkowym odcinkiem ulicy Traugutta, wzdłuż liceum "Kopernika".
(fot. Łukasz Wójcik )

Po trzech latach zabiegów, cyklistom udało się przekonać drogowców do prostego rozwiązania, stosowanego w innych miastach Polski. W Radomiu właśnie powstaje pierwszy kontrapas rowerowy.

Na jednokierunkowym odcinku ulicy Traugutta, wzdłuż budynku liceum imienia Mikołaja Kopernika, już można jeździć jednośladami pod prąd. Do zmian w organizacji ruchu muszą przyzwyczaić się zarówno kierowcy, jak i cykliści!

BEZPIECZNY SKRÓT

Dzięki kontrapasowi, rowerzyści jadący deptakiem w kierunku ulicy Tochtermana, nie będą musieli pokonywać jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście, czyli placu Kazimierza Wielkiego.

- Do tej pory większość ludzi i tak skracało sobie drogę, korzystając z wąskiego chodnika, przebiegającego wzdłuż budynku szkoły. Przez to dochodziło do konfliktów z pieszymi - mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego.

Wbrew pojawiającym się obawom, szef stowarzyszenia przekonuje, że kontrapas jest wyjątkowo bezpiecznym rozwiązaniem. - Zapewnia jadącemu pod prąd rowerzyście doskonałą widoczność - zauważa Sebastian Pawłowski.

Tak było

Tak było

O wyznaczenie kontrapasu rowerowego na jednokierunkowym odcinku ulicy Traugutta radomscy cykliści zabiegali trzy lata. W tej sprawie wysłali cztery pisma do drogowców oraz zorganizowali dwie Masy Krytyczne, czyli manifestacje polegające na przejeździe kolumny cyklistów ulicami miasta. W międzyczasie nastąpiła zmiana dyrektora miejskich drogowców.

POPRZEDZILI TESTAMI

Zanim drogowcy zadecydowali o wyznaczeniu kontrapasu, przeprowadzili testy z wykorzystaniem 15-metrowego autobusu. Wypadły one pomyślnie, więc wydzielony pas nie utrudni pojazdom komunikacji miejskiej skrętu w lewo, w ulicę Żeromskiego.

- Kontrapas będzie miał 1,5 metra szerokości i będzie wyraźnie oznakowany za pomocą oznakowania pionowego i poziomego - informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Ponadto drogowcy planują montaż tak zwanego azylu (wysepki) obok przejścia dla pieszych, znajdującego się przy dojeździe do ulicy Żeromskiego. - Wszystkie zmiany zostaną wprowadzone do końca października - mówi Dariusz Dębski.

Co to kontrapas?

Kontrapas to wydzielony pas jezdni ulicy jednokierunkowej, przeznaczony dla ruchu określonych pojazdów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Najczęściej spotykane są kontrapasy autobusowe i rowerowe. Rozwiązanie to ma na celu uprzywilejowanie transportu publicznego i niezmotoryzowanego w centrach miast. W Polsce pierwszy kontrapas rowerowy powstał w 1993 roku na ulicy Wronieckiej w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie