Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gęsi już w Białobrzegach. Na placu Zygmunta Starego stanęły figury. Miasto będzie miało nowy symbol?

Izabela Kozakiewicz
Stado gęsi stanęło na placu Zygmunta Starego w Białobrzegach.
Stado gęsi stanęło na placu Zygmunta Starego w Białobrzegach. Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi
Jedna z legend mówi, że od białych gęsi pasących się nad Pilicą wzięła się nazwa Białobrzegi. A mieszkańcy miasta są nazywani gęsiarzami. - Chciałbym, aby gęś była jednym z symboli naszego miasta, może maskotką, elementem, który kojarzony będzie z Białobrzegami i na trwałe wpisze się w nasz miejski krajobraz kulturowy - mówi Adam Bolek, burmistrz Białobrzegów.

Na placu Zygmunta Starego w Białobrzegach stanęło stado gęsi, to rzeźby autorstwa Michała Dyląga. Ich ustawienie to jeden z pomysłów na promocję miasta i uatrakcyjnienie rynku. Projekt wspólnie realizują Urząd Miasta i Gminy oraz Białobrzeskiego Towarzystwo Kulturalne.

Gęsiarze mają swoje gęsi

Na placu stanęła gęsia rodzina. Zamontowano samca z rozłożonymi skrzydłami, samicę, która prowadzi stado do fontanny i tróje młodych - dzieci - w różnym wieku. "Rodzina gęsi symbolizuje różne pokolenia mieszkańców Białobrzegów, których do dzisiaj nazywa się gęsiarzami." - wyjaśnia Urząd Miasta i Gminy w Białobrzegach.

Dlaczego akurat gęsi? Otóż jedna z legend mówi, że pewien książę, jadąc do miasteczka od strony Falęcic widział z góry ptaki pasące się na łąkach nad Pilicą, przez co brzegi rzeki były białe. I stąd miała się wziąć nazwa "Białobrzegi".

"Tyle mówi legenda ale faktem jest, że nad Pilicą gęsi wypasano jeszcze w połowie XX wieku." - czytamy na stronie białobrzeskiego urzędu.

- Chciałbym, aby gęś była jednym z symboli naszego miasta, może maskotką, elementem, który kojarzony będzie z Białobrzegami i na trwałe wpisze się w nasz miejski krajobraz kulturowy - mówi burmistrz Adam Bolek.

Przybora patrzy z ławeczki

Kilka tygodni temu na białobrzeskim placu Zygmunta Starego stanęła z kolei ławeczka, a na niej siedzący Jeremi Przybora. Ustawiając taki nietypowy pomnik Białobrzegi upamiętniły poetę i współtwórcę legendarnego Kabaretu Starszych Panów, który nad Pilicą w Pacewie gminie Promna miał swój dom. Mieszkał tam od wiosny do późnej jesieni. Często bywał w Białobrzegach, tu robił zakupy, miał swoją ulubioną piekarnię, lekarza, czy zakład rzemieślniczy. Często można było go spotkać spacerującego ulicami miasta.

Na placu jest też dwanaście tablic, które przypominają najważniejsze wydarzenia z dziejów Białobrzegów.

Całość została przygotowana w ramach projektu "Turystyczno-historyczne elementy rynku miasta Białobrzegi". Białobrzeskiego Towarzystwo Kulturalne dostało na jego realizację 100 tysięcy złotych z Lokalnej Grupy Działania "Zapilicze". Urząd Miasta i Gminy dołożył 120 tysięcy złotych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie