Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gielniów w powiecie przysuskim będzie miastem. Odzyska prawa po ponad 150 latach! Mieszkańcy czekali na taką zmianę

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Gielniów od 1 stycznia będzie miastem, trzecim w powiecie przysuskim obok Przysuchy i Odrzywołu, który też odzyska przywileje.
Gielniów od 1 stycznia będzie miastem, trzecim w powiecie przysuskim obok Przysuchy i Odrzywołu, który też odzyska przywileje. Archiwum Echa Dnia
Gielniów odzyska prawa miejskie, które stracił w XIX wieku, po powstaniu styczniowym. To prestiż dla miasta i sprawiedliwość historyczna. - Mieszkańcy Gielniowa zawsze czuli się mieszczanami, choć formalnie miejscowość jest jeszcze wsią - mówi Władysław Czarnecki, wójt Gielniowa.

Gielniów odzyska prawa miejskie. Mieszkańcy czekali na taką zmianę

Gielniów odzyska prawa miejskie dzięki specjalnym procedurom dla miejscowości, które zostały zdegradowane po powstaniu styczniowym. Car Aleksander II karał odebraniem przywilejów za udział w zrywie i pomoc powstańcom.

Powstanie styczniowe było w 1863 roku, ukaz o odebraniu praw miejskich był dopiero w 1869 roku, car działał powoli, ale skutecznie. Teraz wojewoda zaproponował nam, żebyśmy wystąpili o przywrócenie praw miejskich. Przeszliśmy pełną drogę administracyjną. Były konsultacje społeczne i 70 procent uczestniczących w nich osób była za

- mówi Władysław Czarnecki.

Zobacz więcej:

Wójt Czarnecki mówi, że ci którzy nie poparli pomysłu obawiali się kosztów, wzrostu podatków. Ale nic takiego się nie stanie. Nie wzrosną więc podatki tylko z przekształcenia wsi w miasto, a gmina nadal może korzystać z takich programów wsparcia finansowego, jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

A mieszkańcy Gielniowa zawsze czuli się mieszczanami. Tu, jak ktoś pyta "gdzie idziesz" to słyszy odpowiedź "na miasto". Zawsze tak było, ja co prawda pochodzę z Brzezinek, ale w Gielniowie chodziłem do szkoły i tu "chodzi się na miasto"

- mówi z uśmiechem Władysław Czarnecki.

Przepisy, które obowiązywały do tej pory blokowały jednak Gielniowowi starania się o odzyskanie praw miejskich. Trudno było sprostać wymogom, choćby liczby ludności w danej miejscowości.

Specjalne przepisy, w 160 rocznicę powstania styczniowego pozwalają takim miejscowościom jak nasza odzyskać przywileje. To jednak zamiana tylko prestiżowa i sprawiedliwość historyczna

- dodaje Władysław Czarnecki.

Gielniów był miastem setki lat

Miasto Gielniów powstało w roku 1455, przy szlaku handlowym biegnącym z Radomia do Piotrkowa Trybunalskiego. Jego założycielem był Tomasz Mszczuj z Brzezinek. W połowie XIV wieku Gielniów liczył ledwie 96 osób, w XVII wieku 121 mieszkańców, a w początkach XIX wieku były tu 72 domy i 491 mieszkańców. Jednym z najważniejszych wydarzeń w wielowiekowej historii Gielniowa stało się ogłoszenie ukazu carskiego z 1 czerwca 1869 roku, mocą którego Gielniów utracił prawa miejskie. Ten sam los spotkał jeszcze 335 miast z Królestwa Polskiego, jako represje po powstaniu styczniowym.

Mieszkańcy Gielniowa i okolicy wielką czcią otaczali i otaczają swego rodaka, błogosławionego Władysława. Obrali go za patrona, a jego podobiznę od 1962 roku umieścili w herbie miejscowości. Pierwszy drewniany kościół z czasów bł. Władysława spłonął w 1806 roku, a miasteczko zostało niemal zupełnie zniszczone. W kościele wybudowanym w latach 1861–1866 znajduje się relikwiarz błogosławionego, a w głównym ołtarzu obraz z jego postacią.

Zobacz więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie