Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Gilowianka” dała barwny popis w Oratorium świętego Filipa Neri w Radomiu

Barbara Koś
Koza uciekła ze sceny i pognała między widzów!.
Koza uciekła ze sceny i pognała między widzów!. Barbara Koś
Koza była największą atrakcją koncertu Zespołu Pieśni i Tańca "Gilowianka" z Gilowic, który odbył się w czwartek w Oratorium świętego Filipa Neri w Radomiu.

Koza nie była wprawdzie żywa, niemniej bardzo piękna i wystąpiła jako bohaterka końcowych już scen odegranych przez zespół.

Już, już Gospodyni chciała ją kupić, ale Koza zamiast dać mleko, uciekła ze sceny i pognała między widzów. Upartą Kozę nagrodzono brawami.

Kolorowe widowisko zaprezentowane przez „Gilowianki” z Beskidu Żywieckiego zaczęło się od wieczerzy bożonarodzeniowej, podczas której zebrani w jednej izbie mieszkańcy wsi oczekują kolędników. Kolędnicy przychodzą z gwiazdą a potem są tańce, hulanki i swawole, żywiołowo pokazane przez młodsze i starsze pokolenie zespołu.

Jest i wiejski opilec, którego swatają z młodą ( "Nie pójdę za dziada! Ani on do łóżka ani do sąsiada!” - energicznie broni się panna) i inne scenki rodzajowe.

A w finale wszyscy raz jeszcze zbierają się na scenie, by przy dźwiękach kapeli pokazać, jak wesoło można się bawić w czasie świąt.

Kierował widowiskiem Marian Ormianiec, który podkreślił, że główną cechą zespołu jest wielopokoleniowość.

- To już piąte pokolenie śpiewa i tańczy w zespole. Mamy już 53 lata - nie krył radości Gospodarz.

Był to już trzeci z koncertów ”Gilowianek” na ziemi radomskiej. Pierwszy odbył się w Trzech Króli w kościele w Jastrzębi, drugi – w radomskiej katedrze. W Jastrzębi „Gilowianki” tak się podobały, że ludzie nie chcieli zespołu wypuścić z kościoła.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Gilowianka” założyli Jan Gąsiorek i Olimpia Ormaniec, która była wieloletnim kierownikiem i choreografem zespołu. Jej dzieci i wnuki tańczą i śpiewają obecnie w odmłodzonym, 80-osobowym zespole, którego działalności niezmiennie przyświeca motto: „Przodków zwyczaje wskrzeszamy i do młodzieży wołamy, aby ich tradycje czciła i sercem do niej przylgnęła”.

„Gilowianka” ma w swoim dorobku nagrania radiowe i telewizyjne oraz płyty : „Hej kolęda, kolęda”, „Kolędujmy Panu”, „Pieśni Maryjne”, „Do Hajduka”, „Gala boksu” (dedykowana Mistrzowi Świata WBC w boksie Tomaszowi Adamkowi pochodzącemu z Gilowic). Zespół koncertował wielokrotnie w kraju i w Europie. W sierpniu 2000 roku uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Rzymie i tam dwukrotnie występował przed papieżem Janem Pawłem II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie