MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z Niemiec z wizytą w Radomiu

Sok
Gimnazjaliści z Paderborn z Niemiec, wraz z uczniami Publicznego Gimnazjum nr 23 w Radomiu, spotkali się z wiceprezydentem Karolem Semikiem.
Gimnazjaliści z Paderborn z Niemiec, wraz z uczniami Publicznego Gimnazjum nr 23 w Radomiu, spotkali się z wiceprezydentem Karolem Semikiem. Antoni Sokołowski
Gimnazjaliści z Paderborn w Niemczech przebywają z tygodniową wizytą w Radomiu. W tym czasie poznają szkołę, która ich przyjęła, miasto i przygotowują wspólnie z radomską młodzieżą projekty edukacyjne w języku niemieckim.

Młodzi Niemcy, wraz z opiekunami, przyjechali na zaproszenie gimnazjalistów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 6 imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu, w skład którego wchodzi Publiczne Gimnazjum numer 23. Ich wizyta zaczęła się w sobotę i potrwa jeszcze do najbliższej soboty.

Z kolei wczoraj cała grupa przybyła do Urzędu Miasta na zaproszenie wiceprezydenta Radomia Karola Semika.
- Cieszę się, że możecie poznać nasze miasto, historię, wspólnie się uczyć, bo w ten sposób piszecie nowy rozdział współpracy między szkołami i krajami - powiedział wiceprezydent.

Karol Semik przypomniał, że „Kochanowski” był pierwszą szkołą na Mazowszu, która ponad 20 lat temu utworzyła klasy dwujęzyczne i z powodzeniem kontynuuje projekt.

Nauczyciele opowiedzieli, że jest to już kolejna wizyta niemieckich uczniów.

Prezydent zapytał gości, co im się podoba, a co nie w Radomiu. Młodzi Niemcy nie zauważyli wad, ale wspomnieli o niespodziankach.

- Są tu piękne ulice, zwłaszcza główna ulica miasta. Sobotni koncert na deptaku też był wspaniały, a jedzenie jest świetne - zauważyła Sonia, jedna z uczennic z Paderborn.

Z kolei jej kolega Kornelius już drugi raz przyjechał na wymianę młodzieży, bo tak spodobał mu się Radom.

Zabytkowe, liczące ponad 1200 lat i piękne miasto Paderborn leży w Nadrenii Północnej - Westfalii. To stamtąd przyjechała grupa niemieckich uczniów do Radomia. Wcześniej w Niemczech przebywali polscy uczniowie. Teraz codziennie w szkole mają zadania, które muszą rozwiązać w polsko-niemieckich grupach.

- Nasi gimnazjaliści mogą wiele skorzystać na tej wymianie. To uczniowie z klasy dwujęzycznej z językiem niemieckim. Pracują nad zadaniami, choćby takim, jak „Radom miasto kultury”, gdzie mają przygotować projekt, wraz z nagranym filmem - mówi Aldona Karasek, nauczycielka i koordynatora projektu wymiany uczniów w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 6 imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Goście zwiedzili zabytki Radomia, kamieniczki w centrum, kościoły - to wszystko bardzo spodobało się niemieckim gimnazjalistom. O historii miasta opowiedział im dr Adam Duszyk.

Gimnazjaliści z Niemiec zamieszkali u rodzin swych polskich kolegów w Radomiu. Tam bliżej mogli się poznać, porozmawiać, zobaczyć, jak żyje polska rodzina.

W programie wizyty przewidziane są także wycieczki niemieckich gości do Krakowa, czy Wieliczki. A na koniec uczniowie przedstawią efekty swojej pracy.

Zobacz też: Nowy rok szkolny z nową halą sportową Publicznej Szkoły Podstawowej numer 33 w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie