Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjalisto! Ruszył nabór do radomskich szkół

/Sok/
- Chcę się uczyć w X Liceum Ogólnokształcącym imienia Stanisława Konarskiego w Radomiu, bo wiem, że to dobra szkoła – mówi Daniel Ziętkowski, gimnazjalista z Szydłowca, który w piątek przyjechał, by dowiedzieć się o miejsca w liceum.
- Chcę się uczyć w X Liceum Ogólnokształcącym imienia Stanisława Konarskiego w Radomiu, bo wiem, że to dobra szkoła – mówi Daniel Ziętkowski, gimnazjalista z Szydłowca, który w piątek przyjechał, by dowiedzieć się o miejsca w liceum. Antoni Sokołowski
Od godziny 10.00 w piątek rozpoczęła się elektroniczna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Radomiu. Rejestracja będzie możliwa do 24 maja.

Uczniowie klas trzecich radomskich gimnazjów otrzymają login i hasło dostępu do osobistego konta w macierzystym gimnazjum. Jednak wielu uczniów przychodzi spoza Radomia. Oni dokonują rejestracji samodzielnie i generują własny login i hasło dostępu do osobistego konta wprowadzania danych wyboru szkół w systemie elektronicznym, na tej samej stronie internetowej.

Jeden absolwent gimnazjum może jednocześnie wybrać trzy dowolne szkoły, a w nich - dowolną ilość oddziałów, czyli rozszerzeń. Jeśli więc w liceum jest pięć rozszerzeń, to gimnazjalista może wybrać trzy szkoły i wskazać aż piętnaście rozszerzeń.

Na stronie internetowej uczeń znajdzie gotowy druk podania. Trzeba je wydrukować i złożyć podanie w szkole pierwszego wyboru. Czas na złożenie podania - także do 24 maja, ale lepiej nie zwlekać do ostatniej chwili.

Gdy uczeń się waha, może jeszcze zmienić i szkoły i klasy, ale trzeba ponownie wydrukować podanie i zanieść do szkoły pierwszego wyboru.

LISTY 4 LIPCA

Najważniejsza data dla gimnazjalistów, to 4 lipca, godzina 15.00. Wtedy kończą pracę komisje rekrutacyjne i wywieszają w szkołach listy zakwalifikowanych osób. Trzeba sprawdzić, do której szkoły ostatecznie uczeń trafi. Uczeń może to sprawdzić także na elektronicznym koncie.

Potem należy potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole przynosząc oryginalne świadectwo szkolne i oryginał zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego. Niedostarczenie świadectw do 8 lipca do godziny 15 oznacza, że gimnazjalista zrezygnował z miejsca w wybranej szkole. Ostatecznie 8 lipca o godzinie 16.00 będą gotowe listy przyjętych do szkoły.

Kandydaci do szkół prowadzących kształcenie zawodowe -technika i zasadnicze szkoły zawodowe, oraz do liceum plastycznego muszą dołączyć do podania zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kształcenia w określonym zawodzie.

Radom ponownie stawia większy nacisk na naukę zawodu, na kierunki techniczne. Wiadomo, że kierunki humanistyczne i tak nie mają problemu z naborem. Władze oświatowe Radomia zaplanowały, że w technikach i szkołach zasadniczych będzie 106 oddziałów, o 17 więcej, niż przed rokiem. Z kolei w liceach ma być 53 oddziały, o kilka mniej, niż rok temu.

- Szkoły muszą dostosowywać się do potrzeb rynku, bo wiadomo, że absolwenci chcą znaleźć atrakcyjny zawód, taki, który może dać pracę - mówi Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu.

W tym roku radomskie gimnazja opuści 2080 absolwentów. Jest to o prawie 200 uczniów mniej, niż przed rokiem. Mniej klas, to mniej pracy dla nauczycieli, a jednak radomskie szkoły kształcą na bardzo wysokim poziomie i chcą ściągnąć do siebie przynajmniej półtora tysiąca absolwentów gimnazjów spoza Radomia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie