Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum numer 1z Szydłowca uczestniczy w niezwykłym projekcie

/mod/
Są dopiero w pierwszej klasie gimnazjum, ale już myślą o studiach. Uczniowie z Szydłowca realizują projekt, który ma ich przygotować do studiowania kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki naszego kraju.

Wspomniany program nosi nazwę Eduscience. Realizuje go Publiczne Gimnazjum numer 1, a ściślej klasa I A w Szydłowcu oraz nauczyciele: biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki.

- Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania wśród uczniów studiami na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki - wyjaśnia Ewa Świercz, dyrektor Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II w Szydłowcu.

WE WSPÓŁPRACY Z NAUKOWCAMI

Aby zachęcić młodych ludzi do nauki przedmiotów, na których opierają się wspomniane kierunki, opracowano innowacyjny program nauczania z wykorzystaniem interaktywnej platformy e-learningowej. Stworzenie jej było pierwszym etapem projektu. Znajdą się na niej potrzebne wiadomości z zakresu przedmiotów matematyczno - przyrodniczych i technicznych. Wszystkie materiały: scenariusze lekcji, obrazy, filmy, animacje, prezentacje multimedialne zostały przygotowane przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet Geoplanet.

LEKCJA NA SPITSBERGENIE

Projekt z udziałem szydłowieckiego gimnazjum będzie systematycznie wzbogacany w drugim etapie.

- Dzięki pracownikom Polskiej Akademii Nauk uczniowie skorzystają bezpośrednio z wiedzy naukowców, zajmujących się na co dzień naukami przyrodniczymi, z badaczami osiągającymi sukcesy na skalę międzynarodową - dodaje Ewa Świercz.

W ramach projektu wyjadą na wycieczkę autokarową do Obserwatorium Geofizycznego IGF PAN w Świdrze. Wezmą udział również w Piknikach Naukowych. Nie to jest jednak najciekawsze. Młodzież z klasy I A weźmie udział w lekcjach on-line - bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie, z obserwatoriów w Książu, Raciborzu, Ojcowie, Belsku, Świdrze i Helu oraz z laboratorium i Muzeum Ziemi w Krakowie, a także ze statków badawczych Oceania lub Horyzont II.

- Żaden dotychczasowy projekt z zakresu edukacji przyrodniczej w Polsce nie zapewniał tak żywego i fascynującego poznawania świata Science - dodaje Ewa Świercz.

ŚWIATOWA SŁAWA

Zajęcia, prowadzone w ramach projektu, będą również wykorzystywały i wdrażały najnowszą wiedzę na temat budowy mózgu i potrzeb człowieka oraz motywowania go do działania.

- Nauczyciele, uczniowie i rodzice zostaną wyposażeni w poradniki na temat nowoczesnych i skutecznych metod nauczania i uczenia się, wypracowane w pierwszym etapie projektu we współpracy z Edukacją Pro Futuro i udziale światowej sławy eksperta w dziedzinie przyspieszonego uczenia się oraz doradcy rządu brytyjskiego w dziedzinie edukacji - Colina Rose'a - wyjaśnia Ewa Świercz.

Gimnazjum numer 1 z Szydłowca jest jedną z 250 szkół z całej Polski, które podjęły się realizacji tego projektu, Zakończy się on w listopadzie 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie