Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosowanie Rady Gminy w Odrzywole, radni przyjęli uchwałę i dążą do przywrócenia praw miejskich

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Radni Odrzywołu przegłosowali uchwałę o złożenie wniosku o nadanie praw miejskich Odrzywołowi.
Radni Odrzywołu przegłosowali uchwałę o złożenie wniosku o nadanie praw miejskich Odrzywołowi. Archiwum
Na ostatniej sesji Rada Gminy w Odrzywole jednogłośnie opowiedziała się w uchwale, by złożyć wniosek o przywrócenie praw miejskich Odrzywołowi. To istotny krok prawny do zmiany statusu stolicy gminy.

Ważny krok dla przywrócenia praw miejskich Odrzywołowi

Na sesji Rady Gminy w Odrzywole 23 marca Rada Gminy jednogłośnie przyjęła uchwałę o skierowaniu wniosku do Rady Ministrów o przywrócenie praw miejskich dla Odrzywołu. Podstawą uchwały były pozytywne w tym względzie konsultacje społeczne przeprowadzone przez ankietyzację i wynik głosowania na zebraniu wiejskim w Odrzywole. Ewentualne przywrócenie praw miejskich wywrze skutek dla całej gminy, która stanie się gminą miejsko-wiejską.

- Podczas głosowania, radni naszej gminy jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą złożenia wniosku o nadanie statutu miasta dla miejscowości Odrzywół. Jeszcze w tym tygodniu złożymy wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, by przywrócić prawa miejskie – mówi Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu.

Wcześniej, na sesji Rady Gminy 28 grudnia wójt Marian Kmieciak przedstawił pismo Wojewody Mazowieckiego, który zaproponował podjęcie specjalnej procedury odzyskania praw miejskich Odrzywołu, utraconych po powstaniu styczniowym. Aktualnie obowiązujące przepisy wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów wskazywały obowiązkowe wymagania do starania się o odzyskanie praw miejskich. Był to wymóg między innymi dwóch tysięcy mieszkańców miejscowości. Odrzywół nie spełniał tego warunku. Jednak specjalna ścieżka prawno-administracyjna związana z rocznicą 160-lecia powstania styczniowego pozwoli ominąć ten próg.

Przywrócenie praw miejskich Odrzywołowi, poza historyczną sprawiedliwością i niewątpliwym prestiżem dla mieszkańców, nie stanowi dodatkowych obciążeń dla gminy. W czasie prowadzonych konsultacji Urząd Gminy wyjaśniał, że nie wzrosną choćby podatki z faktu przekształcenia wsi w miasto, a gmina nadal może korzystać z takich programów wsparcia finansowego, jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Odrzywół może jeszcze zyskać na przywróceniu praw miejskich, bo może skorzystać z programów rewitalizacji i zdobyć dofinansowanie na kolejne projekty.

Odrzywół przestał być miastem niemal 160 lat temu, po powstaniu styczniowym. W 1866 roku przed odebraniem praw miejskich Odrzywołowi, obecny teren gminy zajmowały 3 odrębne jednostki administracyjne, miasto Odrzywół, wiejska gmina Ossa z siedzibą w Ossie i wiejska gmina Sulgostów.

W stosunku do regulacji z połowy XIX wieku burmistrz zostaje automatycznie Burmistrzem Gminy (nie tylko miejscowości). Ostatnim Burmistrzem Odrzywołu okresu powstańczego był Bonawentura Koryciński z Drzewicy. Tam też został zamordowany przez Kozaków za udział w powstaniu styczniowym. Na czele gminy Ossa obejmującej większość obecnych miejscowości gminy Odrzywół stał Wójt, a siedzibą gminy był dwór w Ossie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie