Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głowy posypano popiołem, rozpoczął się Wielki Post

/wit/
Głowy dzieci, które przyszły w Środę do katedry kapłan posypał popiołem na znak pokuty.
Głowy dzieci, które przyszły w Środę do katedry kapłan posypał popiołem na znak pokuty. Łukasz Wójcik
"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Z prochu jesteś i w proch się obrócisz". To słowa wypowiadane przez kapłana w Środę Popielcową, podczas posypywania głów wiernych popiołem. Popielec rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. - To czas na refleksję - usłyszeliśmy od radomian udających się na nabożeństwo w Katedrze.

40 dni

40 dni

Wielki Post trwa 40 dni, a rozpoczyna go Środa Popielcowa. To okres przygotowujący chrześcijan do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Czas na przemianę życia i obcowanie z Bogiem. Kościół proponuje wiernym udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali oraz rekolekcjach.

W kościołach katolickim i ewangelickim w środę rozpoczął się Wielki Post. - To czas oczekiwania na najważniejsze święta chrześcijaństwa, czyli Wielkanoc - podkreśla ksiądz doktor Piotr Zamaria, z parafii Świętego Wacława w Radomiu.

W kościołach odprawiono nabożeństwa, a głowy wiernych posypane zostały popiołem na znak pokuty.
W środę uczniowie radomskich szkół rozpoczęli trzydniowe rekolekcje. - Będą uczestniczyć w nabożeństwach i naukach przygotowujących do przeżycia Wielkanocy - usłyszeliśmy od jednego z katechetów.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ścisły post, czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych. Post trwa 40 dni: od Środy Popielcowej do Niedzieli Wielkanocnej (nie są wliczane niedziele). W tym okresie ludzie wiary mają czas na zastanowienie się nad swoim życiem, dokonanie zmian i pokutę.

- To czas duchowej przemiany. Zastanawiamy się nad swoim postępowaniem. Warto zajrzeć do własnego wnętrza. To także okres zmian i postanowień poprawy - zaznacza ksiądz doktor Piotr Zamaria.
Postanowienia na okres postu mogą być różne. Najczęściej radomianie deklarują ograniczyć oglądanie telewizji i korzystanie z internetu. Panie rezygnują z jedzenia słodyczy, a panowie z picia piwa, albo przymierzają się ograniczyć palenie papierosów. Tylko dwie z 15 przepytanych przez nas osób (po wyjściu z nabożeństwa w Środę Popielcową) powiedziało, że zamierza częściej zaglądać do Pisma Świętego, a 4, że więcej czasu spędzi z rodziną.

- Ograniczenie na przykład słodyczy jest w porządku, ale pod warunkiem, że ma głębsze przesłanie niż chęć ładnego wyglądu. Chodzi o to, by pokazać, że potrafimy uporać się z czymś co jest dla nas trudne - zaznacza ksiądz Piotr Zamaria.

Wielki Post, to czas kiedy zgodnie z nauką kościoła nie urządza się hucznych zabaw. W większości radomskich lokali takie ograniczenia nie istnieją.

- W okresie postu ramówka imprez jest zachowana, ale bazujemy na imprezach tematycznych i koncertach. Co do frekwencji jest ona na pewno nieco mniejsza niż poza okresem postu. Decyzję o udziale w zabawie każda osoba podejmuje indywidualnie, to jej wybór - mówi Marek Puk, menager Klubu Muzycznego Strefa G2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie