MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Borkowice. Wyjątkowa publikacja na 100-lecie odzyskania niepodległości

Antoni Sokołowski
Kapral Wacław Kłosiński zginął pod Tobrukiem w 1941 roku.
Kapral Wacław Kłosiński zginął pod Tobrukiem w 1941 roku. Fot. Archiwum
Wielu mieszkańców gminy Borkowice w minionych latach i wiekach dążyło do uzyskania wolności, walczyło o Polskę. Teraz ich sylwetki będę przypomniane w specjalnej publikacji, a wszystko to na 100-lecie odzyskania niepodległości.

W bogatym programie gminnych tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ważnym zadaniem będzie wydanie publikacji prezentującej sylwetki mieszkańców gminy Borkowice, walczących o wolną i niepodległą Polskę. Zmagania patriotyczne miały miejsce w czasie powstań narodowych oraz wojen światowych. Publikacja będzie miała charakter pracy zbiorowej, pisanej pod redakcją historyka regionalisty Roberta Fidosa – wójta Borkowic.

Zachować pamięć

Celem tej pracy jest przywrócenie pamięci o bohaterach walczących o wolność ojczyzny, ale również zachowanie tej pamięci dla przyszłych pokoleń.

- Praca będzie składać się z charakterystyki poszczególnych okresów w dziejach Polski oraz not biograficznych i fotografii - mówi wójt Robert Fidos.

Z lat 1795-1918 gromadzone będą materiały dotyczące walk w czasach Księstwa Warszawskiego, Powstania Listopadowego, Styczniowego oraz z czasów I wojny światowej.

Kolejnymi okresami będą czasy wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 oraz wojny z Czechosłowacją o Zaolzie w 1938 roku.
Najbardziej bogatym w wydarzenia będzie okres II wojny światowej w latach 1939-1945.

- Nasi mieszkańcy w tym okresie walczyli w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku, potem tworzyli oddziały partyzanckie. Brali udział w wielu walkach poza granicami kraju, także pod Tobrukiem, Monte Cassino, Lenino i Berlinem - dodaje wójt.

I tak przedwojenny wójt Janusz Łącki zginął zamordowany przez sowieckie NKWD w Katyniu w 1940 roku. Wielu mieszkańców zginęło w czasie walk frontowych oraz w sowieckich łagrach i niemieckich obozach zagłady.

Potrzebne zdjęcia, informacje

Materiał zbierany przez pomysłodawcę publikacji nie jest jednak pełny. O wielu osobach nie ma żadnych informacji. Wspólnym wysiłkiem można przywrócić pamięć o nich i zachować ją dla potomnych. Prośba o materiały do publikacji kierowana jest do mieszkańców gminy, uczniów, harcerzy, strażaków, radnych i sołtysów.

- Wszelkie materiały dotyczące tego tematu prosimy zgłaszać do Urzędu Gminy w Borkowicach. Po ich skopiowaniu będą zwracane właścicielom - dodaje wójt Robert Fidos.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie