Gmina Gielniów

Artykuł sponsorowany

*

Władysław Czarnecki, Wójt Gminy Gielniów
Wiele przeprowadzanych inwestycji nie odbywa się w ciągu roku, a w czasie kadencji, a nawet 2-3 kadencji. Do takich zadań należy między innymi rozbudowa kanalizacji gminnej. To jedno z najważniejszych zadań, jakie rozwiązujemy w gminie Gielniów. Mamy też wybudowane wodociągi, remontujemy drogi, utrzymujemy szkoły. Zawsze staramy się pozyskać wsparcie na nasze inwestycje.

GIELNIÓW – GMINA OD LAT DOBRZE ZARZĄDZANA

Gmina Gielniów należy do wyjątkowo atrakcyjnych: są tu piękne lasy, a część osób tu właśnie stawia domki letniskowe, by od czasu do czasu przyjechać i wypocząć. A gmina wciąż się rozwija: są nowe drogi, boiska, kanalizacja, inwestycje w oświacie. Władze gminy ze szczególną uwagą traktują jednak sprawę ochrony środowiska.

WODA DLA MIESZKANCÓW

W tym roku został wybudowany wodociąg do ostatnich już, niewielkich miejscowości w gminie Gielniów, które jeszcze nie miały wody z sieci. Do wodociągu, za kwotę około pół miliona złotych zostały podłączone gospodarstwa w Hucie, Puszczy Rozwadzkiej, Kolonii Brzezinki. To były jedne z ostatnich przysiółków w gminie, która jeszcze nie miału wodociągu.
- Warto było wcześniej się postarać o wodociągi, bo dziś nie ma kłopotu z bieżącą wodą o dobrej jakości. Ponadto te miejscowości zyskały zainteresowanie niektórych osób, które tu zaczęły budować swoje domy letniskowe – mówi Władysław Czarnecki, wójt Gielniowa.

Samorząd gminy zajął się też remontem stacji uzdatniania wody w miejscowościach Rozwady oraz Jastrząb, co w znacznym stopniu wpłynęło na poprawę jakości wody w gminnej sieci wodociągowej.
W miejscowości Brzezinki wykonano odwiert studni, co również wypłynęło na poprawę zaopatrzenia w wodę mieszkańców gminy.

CZYSTE ŚRODOWISKO

Dalsza rozbudowa kanalizacji gminnej – to jedno z najważniejszych zadań, jakie rozwiązuje samorząd Gielniowa. Gmina postarała się pozyskać wsparcie na tę inwestycję. W ostatnich latach sieć została zbudowana w Zielonce, Goździkowie, Zygmuntowie, Marysinie, Stoczkach, Antoniowie, Bielinach, Jastrzębiu.
Jak się szacuje, kanalizacja objęła miejscowości, w których mieszka blisko dwa i pół tysiąca mieszkańców.
Samorząd gminy postarał się o dofinansowanie inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i koszt inwestycji był sfinansowany dzięki wsparciu z zewnątrz. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 8,5 milionów złotych.
To nie koniec, bo w kolejnych latach budowa kanalizacji obejmie miejscowości Wywóz, Gałki, Brzezinki, Rozwady i Snarki.
- Mamy teraz około 60 procent miejscowości podłączonych do kanalizacji. To bardzo duży odsetek, nie wiem, czy w tej części Mazowsza inna gmina ma podobny odsetek skanalizowania – dodaje wójt.

POTRZEBNE INWESTYCJE

W tej kadencji samorządu w Gminie Gielniów przeprowadzono wiele inwestycji. Należy do nich między innymi modernizacja drogi Gielniów – Rozwady. Remont obejmował łącznie odcinek o długości ponad dwa kilometry. Położono nową nawierzchnię oraz wybudowano nowy chodnik. Część kosztów kwalifikowanych pozyskano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Została także przebudowana droga gminna do gruntów rolnych położonych w miejscowościach Jastrząb – Bieliny. Wyremontowano nawierzchnię asfaltową oraz pobocza na odcinku 1200 metrów. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 180.000 złotych, a z tego 39.000 złotych pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

ŁADNIEJ W PARKU

W Gielniowie wypiękniał park. Wszystko za sprawą rewitalizacji parku. Polegała ona na wykonaniu alejek parkowych z kostki brukowej. Ułożono kostkę przed muszlą koncertową oraz wyremontowano muszlę poprzez wykonanie nowej posadzki. Całkowity koszt rewitalizacji wyniósł około 145 000 złotych.
- Park zyskał na urodzie. Jest to miejsce wypoczynku, spacerów, spotkań dla naszych mieszkańców - mówi Władysław Czarnecki, wójt Gielniowa.
Niedawna renowacja parku była konieczna, bo poprzedni remont był ponad 10 lat temu. Wówczas została zainstalowana fontanna. Powstał też plac zabaw dla dzieci i dziś z placu zabaw chętnie korzystają dzieci. Obok stanęła też siłownia napowietrzna. Każdy tu może przyjść i sobie poćwiczyć. Dodać trzeba, ze niewielki plac zabaw powstał także w Goździkowie.

OŚWIATA, SPORT

Samorząd gminy wspiera też sport. W tej kadencji wyremontowano pomieszczenie szatani w budynku LKS „Orzeł”. W ramach prac remontowych położono nową glazurę łazienkową oraz założono nową instalację wodną. Całkowity koszt remontu wyniósł 11.595 złotych. W budynku wymieniono kilka okien.
Oczkiem w głowie samorządu jest oświata. Gmina ma trzy szkoły podstawowe: w Gielniowie, Rozwadach i Bielinach. Przed laty była obawa, że szkoły w Bielinach nie da się utrzymać. Na szczęście – szkoła ma się dobrze i nikt nie będzie jej likwidował. Każda ze szkół podstawowych prowadzi też oddziały przedszkolone.
W szkole podstawowej w Bielinach odnowiono korytarze szkolne oraz wymieniono drzwi od sal lekcyjnych. Koszt koło 35.400.00 zł. W szkole podstawowej w Rozwadach wyremontowano sekretariat oraz gabinet dyrektorski. Systemem gospodarczym odnowiono ściany w salach lekcyjnych. Koszt około 4.100.00 zł.
Została też gruntownie zmodernizowana stacja uzdatniania wody w Zygmuntowie. Jednocześnie został zbudowany wodociąg przesyłowy z Gielniowa do Zielonki.

NA DROGI, KULTURĘ, STRAŻ POŻARNĄ

Inne zadania, jakie zostały przeprowadzone w tej kadencji w gminie Gielniów, to miedzy innymi budowa drogi gminnej Kotlin – Drynia. Nowa droga została zbudowana za 40 tysięcy złotych. Również w Zielonce została zmodernizowana droga. Został tez przeprowadzony czwarty etap przebudowy drogi Jastrząb – Stoczki. Prace te kosztowały 149 tysięcy złotych. Jeszcze wcześniej została przebudowana kolejna droga gmina Bród – Góźdź. Ta inwestycja kosztowała 140 tysięcy złotych.
Gmina kupiła też grunty pod planowane inwestycje gminne, a także bardzo potrzebną bekę asenizacyjną za 19 000 złotych. Został też kupiony ciągnik za 135 tysięcy złotych.
Z kolei za 32 tysiące złotych została zakupione wyposażenie do świetlicy w Gielniowie. Urząd gminy wspiera też wiele inicjatyw społecznych. Utrzymuje Gminna Bibliotekę Publiczną.
W tym roku w gminie obchodzono hucznie 100 lat działania Ochotniczej Straży Pożarnej w Gielniowie. Był też w Gielniowie festyn rodzinny w plenerze. Na scenie w parku w czerwcu odbył się‚ „Dzień Mamy i Taty’’. Uczniowie młodszych klas pod opieką swoich wychowawców przygotowali artystyczne występy z myślą o swoich rodzicach. Były tańce, śpiewy, teatralne scenki, a także występy instrumentalne.

WAŻNA HISTORIA

Gielniów, to nie tylko inwestycje, ale i pamięć o historii ojców, kultura. Każdego roku w Stefanowie obchodzone są uroczystości patriotyczne. Mieszkańcy obchodzą rocznicę walk Armii Krajowej pod Stefanowem koło Gielniowa i rocznicę pacyfikacji tej wsi. Zawsze zjawia się tu wiele osób: mieszkańców gminy, weteranów, a nawet gości z odległych stron. Zebrani czczą pamięć żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Stefanowa.

Tradycyjne wianki, ognie świętojańskie, poszukiwanie kwiatu paproci, a także degustacja potraw regionalnych i zabawa przy muzyce ludowej oraz wiele innych atrakcji – taką Noc Kupały zorganizowało w Bielinach.
Przed rokiem w Gielniowie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Była prezentacja produktów regionalnych, wystawa płodów rolnych, prezentacja firm i instytucji związanych z rolnictwem oraz występy artystyczne.

KRZYŻ W BUDACH

Z inicjatywy Wójta Gminy Gielniów Władysława Czarneckiego we wsi Budy, został odbudowany i poświęcony krzyż, by upamiętnić jubileusz 1050 – lecia Chrztu Polski, ale i matkę wójta, która jako pierwsza postawiła krzyż przy drodze. Miejscowość położona w dużych kompleksach leśnych, w których schronienie miał 25 i 72 Pułk Piechoty AK, skrywa w sobie wiele tajemnic związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.
Na krzyżu, poświęconym przez ks. kan. Kazimierza Okrutnego, umieszczona została tabliczka z napisem: „Tu była wieś Budy. Krzyż ten został wzniesiony w 1050-lecie Chrztu Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie