Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gózd. Minister Zalewska na 100-leciu szkoły w Małęczynie: Reforma edukacji jest przemyślana

ik
W czasie jubileuszu pierwszaki z Małęczyna złożyły szkolne ślubowanie. Na uczniów pasowała ich minister Anna Zalewska.
W czasie jubileuszu pierwszaki z Małęczyna złożyły szkolne ślubowanie. Na uczniów pasowała ich minister Anna Zalewska. Szymon Wykrota
Anna Zalewska była w szkole w Małęczynie. Składała życzenie jubileuszowe i ślubowała pierwszaków. Mówiła też o reformie oświaty.

Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Jana Kochanowskiego w Małęczynie świętuje w tym roku 100 rocznicę powstania. Z tej okazji, w czwartek odbyła się uroczystość, której gościem była minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Drugie sto lat

- Sto lat to dużo i mało. Z pewnością na tyle dużo, żeby wiedzieć, że uczy się w tej samej szkole, co mama, babcia i może prababcia. To dowód na to, że jest to miejsce, w którym dba się o tradycję, tożsamość i społeczność lokalną - mówiła Anna Zalewska składając życzenia na kolejne sto lat działalności.

O tym, że szkoła jest mocno związana właśnie z lokalną społecznością mówiła też Jolanta Zięba, pełniąca obowiązki dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małęczynie, w skład którego wchodzi też świętująca jubileusz podstawówka.

- Jesteśmy szkołą środowiskową. W jej życie mocno angażują się rodzice. Zawsze możemy na nich liczyć. Uczestniczyli także w przygotowaniach dzisiejszego święta - zapewniała Jolanta Zięba. - Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że i dzieci i ich rodzice dobrze się tu czują.

Minister z ołówkiem

Rzeczywiście, wśród gości jubileuszu, obok władz samorządowych i reprezentacji innych szkół z gminy, była też duża grupa rodziców. Szczególnie uroczystość przeżywali rodzice pierwszaków. Najmłodsi uczniowie w czwartek składali ślubowanie, a na uczniów pasowała ich minister Anna Zalewska.

Podczas uroczystości odsłonięto w szkole tablicę upamiętniającą 100 - lecie i patrona Jana Kochanowskiego.

Specjalny program artystyczny przygotowali uczniowie i nauczyciele. Wszystko zaczęło się od poloneza, którego odtańczyli wychowankowie szkoły. Śpiewał też szkolny chór. Nie brakowało elementów ludowych, dużo było też o historii placówki.

Początki podstawówki nie były łatwe. Pierwsze lekcje odbywały się w wynajmowanych izbach we wsi. Później szkoła przeniosła się do drewnianego budynku na terenie dzisiejszej parafii. W połowie lat 50 wybudowano pierwszą, własną siedzibę szkoły. W 2009 roku oddano do użytku nowe skrzydło, z salą gimnastyczną i klasami dydaktycznymi

Do szkoły uczęszcza około 300 dzieci, nie tylko z Małęczyna, ale i Kiedrzyna oraz Janowa. Pracuje z nimi 35 nauczycieli.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska
: Reforma jest przemyślana, zaplanowana i policzona. Do końca listopada będą podstawy programowe. Mam nadzieję, że w 2017 roku pierwsze roczniki uczniów trafią do szkół według nowych programów. Te zmiany nie zakładają zwolnień nauczycieli, wręcz przeciwnie chcemy, żeby powstały nowe miejsca pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie