Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Iłża. Licealista z Chwałowic nagrywa film o bohaterskim policjancie

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Wiktor Kirszke (pierwszy z lewej) z radomskimi rekonstruktorami na planie filmowym.
Wiktor Kirszke (pierwszy z lewej) z radomskimi rekonstruktorami na planie filmowym. GRH III Okręgu Policji Państwowej Radom
Radomscy rekonstruktorzy pomagają licealiście z Chwałowic w realizacji zadań na konkurs „Policjanci w służbie historii”.

W roku szkolnym 2017-18 Instytut Pamięci Narodowej oraz Komenda Główna Policji zaprosili uczniów klas mundurowych do udziału w drugiej edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”. Celem tego przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodzieży najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej.

Nagrodą wyjazd na Kresy

Uczniowie w dwuosobowych zespołach, pod opieką nauczyciela, mają do wykonania trzy zadania: odnaleźć w swojej okolicy i opisać miejsca pamięci związanego z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii, nagrać krótki film prezentujący sylwetkę policjanta związanego z tym miejscem pamięci, którego postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom. Trzecie zadanie polega na zorganizowaniu „żywej lekcji historii” dla swoich rówieśników lub uczniów młodszych klas, prezentującej historię tego miejsca oraz sylwetkę policjanta. Uczniowie mają na to czas do końca roku szkolnego. Nagrodą będzie udział w wyjazdowym seminarium edukacyjnym na terenie dawnych Kresów Rzeczpospolitej.

Historia zatoczyła koło

Do konkursu przystąpił Wiktor Kirszke - uczeń drugiej klasy o profilu wojskowo-policyjnym w liceum wchodzącego w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach. Wspierają go klasowi przyjaciele Izabela Ogonek oraz Patryk Środa.

Wiktor Kirszke odnalazł postać urodzonego w Iłży, starszego posterunkowego Policji Państwowej Stefana Zębali, który służył od 1923 roku w policji II Rzeczypospolitej. Początkowo na obszarze ówczesnego województwa Wileńskiego, a od 1938 roku w Radomiu na terenie drugiego komisariatu. Stefan Zębala był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem Niepodległości. Został zamordowany przez sowietów w kwietniu 1940 roku i spoczywa na cmentarzu w Miednoje w Rosji.

Licealiście pomogła Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia. Planem filmowym było wejście do Urzędu Miejskiego od strony ulicy Żeromskiego oraz pobliskie bramy i zaułki. - Historia zatoczyła koło. W okresie międzywojennym funkcjonowało tu Starostwo Radomskie i Komenda Powiatowa Policji Państwowej oraz drugi komisariat. Tam służył bohater naszej opowieści konkursowej. Jako rekonstruktorzy wspieramy takie działania. Wspomogliśmy Wiktora, użyczając mundur i wsparliśmy nagrywanie filmu - mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski, szef radomskich rekonstruktorów policyjnych.

ZOBACZ TAKŻE: Mocna rozmowa z Echem Dnia Radom: poseł Leszek Ruszczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie