Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kozienice. Setki osób na pikniku w Kępeczkach [DUŻO ZDJĘĆ]

Mariusz Basaj
Na wszystkich przybyłych czekał szereg najróżniejszych atrakcji.
Na wszystkich przybyłych czekał szereg najróżniejszych atrakcji. Mariusz Basaj
Piękna pogoda, urzekająca Wisła i setki pozytywnie nastawionych ludzi. W sobotę na terenie Punktu Widokowego "Kępeczki" mieszkańcy Gminy Kozienice wspólnie świętowali Rok Rzeki Wisły. Nie zabrakło grilla, koncertów, regat na rzece czy wspólnej zabawy tanecznej. Atrakcji nie brakowało, a przy tak dogodnej pogodzie impreza okazała się strzałem w dziesiątkę!

Samemu piknikowi towarzyszył szereg imprez towarzyszących i konkursów. Z Kozienic i okolic wyszły rajdy piesze, rowerowy oraz nordic walking. Z Dęblina wyruszyli kajakarze, żeglarze i flisacy; wcześniej ogłoszono też kilka konkursów: plastyczny, rękodzieła i fotograficzny. Punktem kulminacyjnym tych wszystkich wydarzeń było właśnie wspólne spotkanie w Kępeczkach.

Od rana na Punkcie Widokowym sporo się działo, a to choćby za sprawą Gminnego Pleneru Malarskiego. Młodzi artyści malowali krajobrazy pod okiem plastyka Tomasza Wróblewskiego i instruktor KDK Agnieszki Żarłak. Uczestnicy pleneru otrzymali z rąk dyrektor Elwiry Kozłowskiej certyfikaty za udział w plenerze. Kozienicki Dom Kultury przygotował na ten dzień także szereg innych atrakcji, np. warsztaty dla dzieci z Grupą Twórczą Vena. Kozieniccy twórcy wystawili także swoje przepiękne stoiska.

Żar z nieba, muzyka na żywo i piękna Wisła

Około godz. 15:00 do Kępeczek przypłynęli uczestnicy spływu z Dęblina; wśród nich byli m.in. goście z dalekich Kaszub. Z kolei na scenie pojawił się zespół Quatro Band, który bawił zebranych coverami znanych i lubianych przebojów.

W międzyczasie była okazja do wręczenia nagród uczestnikom różnych konkursów. KDK zorganizował konkurs plastyczny "Uroki rzeki Wisły". W kategorii klas I-III wygrała Paulina Jastrzębska (PSP 1 Kozienice), klas IV-VI - Agata Zabiegałowska (PSP 3), a wśród gimnazjalistów najlepsza była Zofia Lewandowska (PG 1).

Natomiast Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice i jej Filie nr 1 i nr 8 ogłosiły kolejno konkursy rękodzieła oraz fotograficzny. W pierwszym z nich triumfował Janusz Karaś za obraz "Zakole Wisły", II miejsce zajęła Henryka Chachaj za jej wiklinową "Wiślaną pannę", a trzecie Zbigniew Kurasiewicz za płaskorzeźbę "Wisła Kępeczki". Wszystkie prace będzie można zobaczyć podczas wystaw, które zostaną zorganizowane w całym powiecie.

Z kolei w konkursie fotograficznym, wśród uczniów ze szkół podstawowych najlepsza była Maja Serafin (ZSP Zajezierze), która wykonała m.in. świetne zdjęcie mostu na Wiśle. Maja triumfowała też w poprzednim konkursie fotograficznym Mediateki. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Jakub Cytryniak (PG 2).

Tego dnia rozegrano także szereg innych konkursów, m.in. wędkarskie czy przewoźników Wiślanych. Były też nagrody dla uczestników regat. Sielanka trwała w najlepsze, na wszystkich chętnych czekał grill czy kuchnia flisacka, a zabawę umilała dobra muzyka.

Około godz. 17:30 przed zebraną publicznością wystąpiła Kozienicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Furioso". Młodzi artyści zagrali szereg pięknych melodii, w tym te znane z polskiej kinematografii.

Nad Wisłą się urodziłem

Około godz. 18:00 przyszła pora na oficjalne otwarcie imprezy, którego dokonali burmistrz Tomasz Śmietanka i starosta Andrzej Jung. Gospodarz gminy odniósł się do utworu Władysława Broniewskiego "Nad Wisłą się urodziłem..." - Gdzieś nam z lat szkolnych nam ten tekst dzwoni w uszach. Mi w szczególności, bo ja tam się urodziłem niedaleko. Od dziecka ta Wisła była dla mnie czymś wielkim, niepojętym, gigantycznym. Dla nas wszystkich Polaków jest ogromnym skarbem narodowym, który na nowo odkrywamy - mówił Tomasz Śmietanka, dodając - Dolina Środkowej Wisły to bardzo malownicze miejsce. Pięknie ukształtowana i z bardzo urodzajna ziemią, to jest nasz skarb, skarb również Powiślaków.

Natomiast starosta Andrzej Jung odniósł się do bardziej technicznych aspektów związanych z Wisłą. Krótko opowiedział o planach umocnienia wałów kolejno w Regowie, w Kępeczkach i na terenie gminy Magnuszew, a także modernizacji wałów na Zagożdżonce.

Panowie złożyli również podziękowania na ręce Zdzisława Gołdy, wielkiego pasjonata Wisły i organizatora wielu przedsięwzięć związanych z tą rzeką.

Sielanka w najlepsze

Chwilę potem przed widownią wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Jawor" Uniwersytetu Przyrodniczego. Grupa może pochwalić się wieloma nagrodami na festiwalach krajowych i międzynarodowych. W trakcie swojej ponad pięćdziesięcioletniej działalności odbył ponad 100 wyjazdów zagranicznych, odwiedzając wszystkie kontynenty. W Kępeczkach świetni artyści zanotowali swój trzeci kozienicki koncert w ciągu ostatniego półrocza. Nie zabrakło tradycyjnych tańców, znanych piosenek i wspólnego śpiewania i cudownej muzyki granej przez zespołową kapelą.

Nie lada atrakcją była wspólna potańcówka z zespołem. Wspólnie tańczona polka, polonez czy oberek dały całą masę radości. Chętnych do wspólnych tańców nie brakowało! Zwieńczeniem sobotniej imprezy była wspólna zabawa taneczna z zespołem Quatro Band.

Zobacz też: Światowy Dzień Rekonstrukcji Historycznej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie