Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kozienice. Wyjątkowa lekcja historii w Świerżach Górnych

marbas
Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie wyjątkowej lekcji.
Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie wyjątkowej lekcji. PG w Świerżach Górnych
W przeddzień 154. rocznicy bitwy powstańców styczniowych pod Świerżami Górnymi, która odbyła się 25 marca 1863 r. członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych w strojach stylizowanych na koniec XIX w. przeprowadzili dla uczniów świerżowskiego Publicznego Gimnazjum im. Biskupa Jana Chrapka kolejną plenerową lekcję historyczną z cyklu "Więc chodź zabiorę Cię do przeszłości".

- W ten sposób chcieliśmy przedstawić i przypomnieć jedną z ważnych, a zapomnianych bitew Polaków na terenie ziemi kozienickiej. Co ważniejsze, była to pierwsza na terenie Puszczy Kozienickiej i powiatu kozienickiego, a jednocześnie wygrana bitwa wojsk powstańczych z Rosjanami - mówi Krzysztof Zając, rzecznik KSRH.

Piątkowa lekcja podzielona była na dwa etapy. Podczas pierwszego panelu, który odbył się na sali gimnastycznej szkoły przedstawiona została prezentacja na temat bitwy, a także omówiono sposób prowadzenia walk oraz wyposażenie i broń powstańców. W tej części wzięło udział 100 uczniów. - Na zakończenie przeprowadziliśmy szybki konkurs w którym do zdobycia były publikacje wydane przez KSRH - dodają miłośnicy historii.

Śladami historii

Następnie niemal 40-osobowa grupa uczniów i opiekunów udała się z członkami KSRH na spacer po Świerżach Górnych, podczas którego odwiedzili miejsca związane z bitwą i powstańcami, jak również najważniejsze historycznie miejsca w Świerżach. - Odwiedziliśmy m.in. teren kościoła parafialnego, gdzie pochowani zostali polegli w bitwie powstańcy. Niestety dziś nie ma żadnego śladu po tym pochówku, a w źródłach próżno szukać informacji o ewentualnym przeniesieniu powstańców w inne miejsce. Zapewne zapomniani bohaterowie spoczywają tam do dziś! - zaznacza Zając i dodaje: - Z tego też powodu przy ogrodzeniu kościoła w 2016 r. ustawiliśmy jedną z tematycznych tablic edukacyjnych w ramach "Szlaku bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej Gminy Kozienice" (więcej o szlaku napiszemy na Kozienice24.pl wkrótce).

Ponadto zwiedzili zabytkową, drewnianą dzwonnicę z poł. XVIII w., zachowane nagrobki na cmentarzu przykościelnym, w tym Ludwika hrabiego Grabowskiego - wnuka ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na zakończenie udali się na zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, gdzie oddano pamiątkową salwę.

Każdy uczestnik wycieczki otrzymał publikację-przewodnik "Szlak bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej Gminy Kozienice", gdzie znajduje się opis bitwy pod Świerżami Górnymi, jak również siedem innych mało znanych, lecz ważnych dla historii regionu bitew i wydarzeń historycznych.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu "Każdy dzień jest podróżą przez historię II" dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie