MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Odrzywół. Wystawę historyczną „Bogu i Polsce” zaprezentowano w szkole w Lipinach

Antoni Sokołowski
Nie tylko młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipinach ma okazję poznać na wystawie losy harcerstwa.
Nie tylko młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipinach ma okazję poznać na wystawie losy harcerstwa. archiwum szkoły
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego im. Spoczyńskiej w Lipinach została otwarta wystawa „Bogu i Polsce. Harcerstwo niepokorne i niezależne w Polsce Ludowej (1945-1990)”.

Pomoc Instytutu

Wystawę przygotowało Biuro Edukacji Publicznej IPN z radomskiej delegatury we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej. Autorem scenariusza wystawy jest prof. dr hab. Marek Wierzbicki a koncepcję plastyczną opracował Przemysław Ochnia. Inicjatorką przedsięwzięcia w Lipinach jest nauczycielka historii Bożena Kmieciak.

Wystawa jest poświęcona dziejom harcerstwa w PRL, tj. od 1945 do 1990 roku, ale sięga również do początków kształtowania się ruchu skautowego w 1911 roku, powstania Związku Harcerstwa Polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym oraz działań podejmowanych przez konspiracyjne „Szare Szeregi”, „Bądź Gotów” i „Związek Koniczyn” w czasie II wojny światowej. Pierwsza część wystawy ukazuje politykę władz komunistycznych wobec ZHP, jego zniszczenie w 1950 roku, próby odrodzenia w 1956 r., a następnie podporządkowanie przez PZPR i przekształcenie w upolitycznioną organizację młodzieżową.

Czas przełomu

Następnie zapoznamy się z okresem przełomu społeczno-politycznego roku 1980 - 1981. Harcerstwo stanu wojennego to kolejna część wystawy, w której przedstawione zostały, m.in. represje wobec instruktorów i drużyn, a w szczególności w czasie pielgrzymek Jana Pawła II do Polski w 1983 i 1987 roku oraz w ogólnopolskich zlotach. Ostatnia część „Czas przełomu” prezentuje zmiany w polskim harcerstwie w okresie transformacji ustrojowej 1989 roku. 15 marca w szkole odbyło się spotkanie z twórcą wystawy i współautorem książki „100 lat harcerstwa” prof. Markiem Wierzbickim, który przedstawił dokonania harcerstwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem nowych wyzwań, jakie stoją przed ruchem we współczesnym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie