Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Orońsko. Archeolodzy poszukują krzemienia czekoladowego. W sobotę konferencja

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk działają w gminie Orońsko od 2016 roku.
Archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk działają w gminie Orońsko od 2016 roku. Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko
Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko wraz z Polską Akademią Nauk, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Razem na Piaskowcu” zaprasza do udziału w konferencji popularno-naukowej pod hasłem „Orońska Czekolada”.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 7 października w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Potrwa od godziny 11 do 18 w jego siedzibie przy ulicy Topolowej 1.

Szyb sprzed 12 tysięcy lat

Uczestnicy konferencji dowiedzą się o współczesnych odkryciach archeologicznych, krzemieniu czekoladowym, który występuje na terenie gminy. Pas jego złóż krzemienia rozciąga się na długości około 90 kilometrów – od Chronowa Kolonii Górnej, poprzez Orońsko, Tomaszów, Wierzbicę, Polany, Iłżę po dolinę Wisły w rejonie Zawichostu. W tych właśnie punktach Stefan Krukowski jako pierwszy zlokalizował pozostałości pradziejowych punktów eksploatacji krzemienia.

Badania na terenie gminy Orońsko od 2016 roku prowadzi Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Kieruje nimi Katarzyna Kerneder-Gubała w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Nosi on tytuł „Wydobywanie i przetwórstwo krzemienia czekoladowego w paleolicie i mezolicie w północno-zachodniej strefie jego złóż w oparciu o wyniki nieinwazyjnych i sondażowych badań archeologicznych i geofizycznych”. Ekspedycja potwierdziła, że w rejonie Orońska występuje najstarszy szyb wydobywczy krzemienia czekoladowego. Pochodzi on z okresu paleolitu (ponad 12 tysięcy lat temu).

Święto etnicznej muzyki

W konferencji wezmą udział przedstawiciele wielu środowisk, które poznają i odkrywają dziedzictwo historycznego i kulturowe Orońska. Odbędą się prelekcje archeologów, organizatorzy przygotują stoiska edukacyjne dla dzieci i młodzieży, chętni będą mogli degustować potrawy regionalne, wziąć udział w quizie z nagrodami, a także wysłuchać koncert zespołu „Laboratorium Pieśni” z Trójmiasta. Grupa ta wykonuje pieśni: ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i inne. Muzycy ci prezentują utwory zarówno a’capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów. Występ tego zespołu będzie główną atrakcją artystyczną konferencji. Organizatorzy przygotowali również dla uczestników folder informacyjny oraz atrakcyjne upominki.

Echo Dnia Szydłowieckie

Zobacz także: Prace archeologiczne w Radomiu**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie