Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Orońsko podpisała umowę dotyczącą wykonania koncepcji Parku Archeologicznego

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
11 października 2022 roku odbyło się bardzo ważne dla gminy Orońsko spotkanie w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
11 października 2022 roku odbyło się bardzo ważne dla gminy Orońsko spotkanie w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Gmina Orońsko
11 października 2022 roku odbyło się bardzo ważne dla gminy Orońsko spotkanie w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczył wójt Gminy Orońsko Henryk Nosowski, Roman Woźniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Orońsku oraz Milena Szymańska, kierownik Referatu Administracyjno-Organizacyjnego w Urzędzie Gminy w Orońsku. Po stronie instytutu w spotkaniu uczestniczył dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie Marian Rębkowski i Dariusz Główka. Były też osoby reprezentujące Instytut i Ośrodek Interdyscyplinarnych Badań Archeologicznych - Katarzyna Kerneder-Gubała i Zbigniew Kubiatowski oraz Dariusz Kurkowski. Na podstawie umowy o współpracy z 15 grudnia 2021 roku, w której jednym z partnerów gminy Orońsko jest Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, samorząd jest zobowiązany do podjęcia działań w celu wykorzystania potencjału badawczego, kulturalnego, edukacyjnego i popularyzatorskiego złóż krzemienia czekoladowego w celu ich zachowania i ochrony dziedzictwa kulturowego.

W związku z powyższym kontynuując podjęte działania wójt gminy Orońsko Henryk Nosowski wraz z dyrektorem Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie Marianem Rębkowskim podpisali umowę dotyczącą wykonania koncepcji i opracowania merytorycznego oraz programu użytkowo funkcjonalnego „Parku Archeologicznego - Orońskie Kopalnie Krzemienia Czekoladowego w Orońsku". Po uroczystym podpisaniu umowy uczestnicy spotkania omówili szczegóły dotyczące realizacji oraz dalszych planów związanych z badaniami i promocją krzemienia czekoladowego, który znajduje się na terenie gminy Orońsko.

Radni z Orońska przyjęli z końcem roku 2021, nowy program mający na celu promocję gminy. Proponuje się między innymi wykorzystanie krzemienia do wytwarzania gadżetów promocyjnych na przykład ozdób jubilerskich. Poza parkiem archeologicznym, wśród propozycji jest też paleolityczna wioska, punkt informacyjny, czy muzeum krzemienia czekoladowego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie