Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Orońsko promuje się przez krzemień czekoladowy. Uchwaliła już program

OPRAC.:
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Ozdoby jubilerskie w formie gadżetów promujących krzemień.
Ozdoby jubilerskie w formie gadżetów promujących krzemień. Oronsko.org
Radni z Orońska przyjęli z końcem roku nowy program mający na celu promocję gminy. Ma ona głównie polegać na promowaniu krzemienia czekoladowego.

Radni przyjęli uchwałę w sprawie Programu Promocji Gminy Orońsko wraz ze strategią komunikacji marketingowej do 2030 roku. Do opracowania takiego programu wójt Gminy Orońsko został zobligowany, jeszcze w roku 2020. Program podejmuje między innymi kwestię promocji gminy poprzez krzemień czekoladowy. Proponuje się wykorzystanie krzemienia do wytwarzania gadżetów promocyjnych na przykład ozdób jubilerskich, ale także stworzenie rezerwatu archeologicznego, na bazie występujących najstarszych w Europie kopalni krzemienia czekoladowego, obejmującego pawilon orońskich kopalni, paleolityczną wioskę, punkt informacyjny, muzeum krzemienia czekoladowego (elementy te zostały wymienione w zatwierdzonym dokumencie jako nowe specjalne inwestycje).

Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy nie czekając na zapisy wymienionego programu wykonało z własnych środków serię pilotażową ozdób jubilerskich w postaci przywieszek do łańcuszka dla kobiet oraz spinek mankietowych dla mężczyzn. Opracowanie i uchwalenie programu promocji i strategii marketingowej stanowi również pokłosie wieloletnich prac przygotowawczych prowadzonych zarówno przez SOiRGO, jak również gminę Orońsko.

Do tej pory przeprowadzone różne konkursy o tematyce historyczno-archeologicznej, które były skierowane do uczniów szkół w gminie, kolportaż ulotek informacyjno-promocyjnych, ustanowienie Stefana Krukowskiego patronem roku 2019, czy też wydanie publikacji pt.: „Orońskie kopalnie krzemienia czekoladowego”. Natomiast działania SOiRGO w zakresie promocji krzemienia czekoladowego były rozpoczęte już w roku 2012, kiedy to stowarzyszenie wzięło udział w badaniach powierzchniowych prowadzonych przez archeologów z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kolejne działania to: organizacja przez SOiRGO cyklicznych konferencji popularno-naukowych, inspirowanie archeologów do prezentacji wyników badań w ramach corocznego Forum Dyskusyjnego Lokalnych Organizacji Pozarządowych, czy też organizacja w roku 2016 wraz Instytutem Archeologii i Etnologii PAN stoiska promującego odkrycia archeologiczne .

Finalnie stowarzyszenie wystąpiło z wnioskami do Starosty Szydłowieckiego oraz Marszałka Mazowsza o wprowadzenie kopalni krzemienia czekoladowego odpowiednio do Strategii Rozwoju Powiatu oraz Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego jako walorów dziedzictwa kulturowego. Ponadto, stowarzyszenie zainicjowało w roku 2019 cyklu spotkań z potencjalnymi partnerami, którzy byliby zainteresowani utworzeniem rezerwatu archeologicznego wraz ze ścieżką edukacyjną. Zadeklarowano utworzenie ścieżki dydaktycznej wraz z rezerwatem archeologicznym. W spotkaniu oprócz gminy i stowarzyszenia uczestniczyło między innymi Centrum Rzeźby Polskiej, Lasy Państwowe, czy Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie