Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Policzna. Piknik literacki "Psalmoteka" w ogrodach Muzeum imienia Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

pat
Tegoroczna, druga już edycja "Psalmoteki" pełna była różnych atrakcji. Znalazły się wśród nich między innymi występy lokalnych zespołów, spotkanie z eseistą i spektakl teatralny.
Tegoroczna, druga już edycja "Psalmoteki" pełna była różnych atrakcji. Znalazły się wśród nich między innymi występy lokalnych zespołów, spotkanie z eseistą i spektakl teatralny. Urząd Gminy w Policznie
Fundacja Pamiętajmy o Ogrodach już po raz drugi w czarnoleskim parku muzealnym zorganizowała zorganizowała piknik literacki "Psalmoteka". Wydarzenie odbyło się tym razem w niedzielę, 13 października. Partnerami pikniku było między innymi Muzeum imienia Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Urząd Gminy w Policznie.

Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 11 na dziedzińcu przed budynkiem czarnoleskiego muzeum. Zebrani mogli wysłuchać piosenki "Pamiętajcie o ogrodach" w wykonaniu chóru dziecięcego ze Szkoły Podstawowej imienia Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Zaraz po tym przybyłych gości powitali wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec i kustosz czarnoleskiego muzeum Maria Jaskot, którzy po krótkich przemówieniach okolicznościowych udali się do parku, gdzie w związku z Rokiem Lipy ogłoszonym przez Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych w parku posadzono lipę, a zespół „ Sobótka” zaśpiewał „pieśń o Lipie”.

Spotkanie z eseistą, warsztaty dla dzieci i degustacja potraw

W muzealnej kaplicy pani Justyna Czechowska-prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury poprowadziła spotkanie z Janem Gondowiczem, wybitnym tłumaczem, eseistą i krytykiem literackim, równolegle w parku odbywały się warsztaty dla dzieci i degustacja potraw.

Uwagę przyciągała też niewątpliwie Czarna Dama z Janowca, przechadzająca się alejkami, która w czarnoleskim parku szukała ukochanego rybaka. Był to element wystawy Muzeum Jerzego i Marii Kuncewiczów.

Spektakl w wykonaniu krakowskiej grupy teatralnej

Niedzielny piknik uwieńczył występ Teatru Promocji Poezji z Krakowa śpiewogrą „Jednak mam tę nadzieję” na kanwie twórczości Jana Kochanowskiego.

Był to spektakl zrealizowany w konwencji talk show, w którym dziennikarka, w którą wcielała się Barbara Wrońska spotkała się ze współczesnym „poetą o duszy rockmana” granym przez Szczęsnego Wrońskiego, aby porozmawiać o poezji Jana Kochanowskiego i pokazać, że jest ona wiecznie żywa. W trakcie wywiadu pojawiały się współczesne konteksty zarówno literackie jak społeczne, polityczne, obyczajowe i religijne, co w zderzeniu z twórczością poety, mimo upływu blisko pięciu stuleci, wciąż brzmi niezwykle aktualnie.

Spektakl był niewątpliwie pełen niespodzianek, teatralnych scen oraz aktywnego udziału publiczności. W sztuce wykorzystano fraszki i treny, „Psalm 67”, fragmenty „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” oraz pieśni: „Pieśń o spustoszeniu Podola”, „Sobie śpiewam a muzom”, „Nie wierz fortunie”, „Niezwykłym i nie leda piórem”, „Nie porzucaj nadzieje”, „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie”, „Czego chcesz od nas, Panie?” oraz różne teksty poetów polskich poświęcone Janowi Kochanowskiemu.

Tegoroczna "Psalmoteka" zakończyła się rockowym brzmieniem i wspólnym wykonaniem pieśni „ Czego chcesz od nas Panie”.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie