MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Policzna. Wystawa "Prywaciarze" z klimatem PRL-u

pok
Takiej lekcji w Policznie jeszcze nie było. Historyczna podróż prowadziła do lat PRL, a przewodnikami były dawne fotografie i przedmioty.

Ta lekcja historii odbywała się w świetlicy gminnej w Policznie, na otwarciu przygotowanej przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości wystawy „Prywaciarze - początki polskiej mikroprzedsiębiorczości. Uczniowie gimnazjum już z góry byli ostrzegani napisem na tabliczce, że „klient nie rozpłaszczony nie będzie obsłużony”. Kolejne tabliczki informowały ich o następnych obowiązkach i nakazach. Nastrój lat PRL, który tworzyły też 24 tablice z archiwalnymi zdjęciami ludzi, którzy w tamtych latach działali w rzemiośle, tworzyli „prywatną inicjatywę” i nie poddawali się szykanom ze strony władz. A jakie to były szykany, informowały tablice tekstowe. Wiedzę na ten temat przekazywały także dorośli uczestnicy wernisażu, w tym Teresa Marszałek, sekretarz Urzędu Gminy oraz nauczycielki. One też chętnie dzieliły się swoją wiedzą na temat zgromadzonych na wystawie eksponatów i objaśniały ich przeznaczenie. A było co objaśniać, bo zupełną abstrakcję stanowiły dla młodzieży chociażby pocztówki dźwiękowe, czy naboje do autosyfonów. Tajemniczo brzmiała nazwa „szklanka musztardówka”, o maszynce do napełniania wkładów długopisowych już nie wspominając.

Wielkim powodzeniem cieszyła się ...maszyna do pisania czy też butelki „oranżadówki”. Podczas wernisażu były konkursy na temat znajomości historii PRL i przedmiotów z tamtej epoki. Bezbłędnie rozszyfrowano między innymi parowe urządzenie do ondulacji z zakładu fryzjerskiego.

Płynęły także wspomnienia o latach PRL w Policznie i działaniu w tym czasie Gminnej Spółdzielni, której kierownictwo prowadziło między innymi... handel wymienny. - Za nasze produkty przywożono z Łodzi ubrania, po które ustawiały się natychmiast długie kolejki - opowiadano.

Tamte czasy można było również dosłownie "smakować", a to dzięki degustowaniu takich potraw jak chleb ze smalcem i ogórkiem, kaszanka, salceson, swojskie wędliny. Zgodnie mówiono, że to była wyjątkowa lekcja historii i przedsiębiorczości, takie też lekcje czekały też jeszcze innych uczniów szkół z terenu gminy.

Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą Ogólnopolski Cykl Wystaw Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm.

Celem Wystaw jest promocja przedsiębiorczości, zmiana pejoratywnego wizerunku mikro przedsiębiorcy, ukazanie barier z jakimi spotykali i nadal spotykają się osoby prowadzące mikro firmy.

Inauguracja Cyklu Wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

Od tego czasu Wystawa była prezentowana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami i urzędami jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości.

Prezentowane plansze z fotografiami, z których cześć została wypożyczona, a część przygotowana przez Fundację, mają służyć wzbudzaniu zainteresowania historią polskiej mikro przedsiębiorczości, szerzyć wiedzę na ten temat i uczyć szacunku dla inicjatywy prywatnej oraz ludzi podejmujących trud prowadzenia działalności gospodarczej. Wystawa to również zbiór oryginalnych eksponatów z lat PRL, w tym wyroby „prywaciarzy i używane przez nich narzędzia i urządzenia.

Całość przedsięwzięcia jest finansowana przez Fundację w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w ramach tzw. mechanizmu 1%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie