MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Przytyk. Wiejskie wesele na specjalnym pokazie

Antoni Sokołowski;[email protected]
Para młoda - w tej roli Katarzyna Rogulska i Kacper Kowalik, w towarzystwie świadków, odjeżdża bryczką do kościoła.
Para młoda - w tej roli Katarzyna Rogulska i Kacper Kowalik, w towarzystwie świadków, odjeżdża bryczką do kościoła. fot. Tadeusz Klocek
Setki widzów zgromadziło się w niedzielę we Wrzosie, w gminie Przytyk, by zobaczyć odtworzone widowisko - wesele wiejskie.

Całe wydarzenie przygotowało Stowarzyszenie „Wrzosowisko” z Wrzosu.

- Dawne zwyczaje powoli odchodzą w zapomnienie, młodzi nie zawsze wiedzą, jak wyglądał ślub i wesele pół wieku temu. Chcieliśmy to pokazać młodym ludziom, a tym nieco starszym przypomnieć wszystkie dobrze znane zwyczaje - powiedziała Jolanta Kowalik, dyrektorka w Publicznej Szkole Podstawowej we Wrzosie i liderka Stowarzyszenia „Wrzosowisko”.

Na scenie ustawionej przy szkole widzowie mogli zobaczyć ceremonię przygotowania do ślubu, usłyszeć dawne pieśni i porzekadła. Na estradzie zostały odtworzone wszystkie ceremonie związane z tradycyjnym weselem. Trzeba dodać, że Stowarzyszenie „Wrzosowisko” przygotowało wcześniej projekt pod nazwą „Wiejskie wesele w kulturze regionu radomskiego”. Projekt został zrealizowany w ramach działania FIO Mazowsze Lokalnie i stanowi element edukacji społeczności lokalnej o spuściźnie naszych przodków, ocaleniem od zapomnienia obrzędów i zwyczajów jakie towarzyszyły mieszkańcom mazowieckiej wsi kilkadziesiąt lat temu, a obecnie coraz częściej są zapominane i zacierane znakiem czasu. Kto tego nie znał wcześniej, mógł zobaczyć, jak dawniej wyglądało błogosławieństwo, co to oczepiny. Były też przypomniane przesądy, choćby takie, że para młodych wraca z kościoła po ślubie inną drogą, niż jechała, a w żadnym momencie droga nie może się krzyżować. Osobnym wydarzeniem był teatr weselny, przygotowany przez Elżbietę Fokt.

Oprócz przyjęcia weselnego nie zabrakło ludowej muzyki. Na estradzie wystąpiły zespoły Wrzosowianki, Wrzosiki, kapela braci Tarnowskich, kapela Lipców z Wygnanowa, zespół Lilia z Golędzina, Wolanianki z Wolanowa. Zagrali też soliści - Jan Tarnowski, Piotr Bińkowski.

Oprócz przyjęcia weselnego nie było też tradycyjne jadło. Można było spróbować bigosu, wiejskich wędlin, kapusty z grochem, pierogów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie