Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Szydłowiec planuje 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Będzie koncert, widowisko uliczne. Co w programie?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W minionych latach uroczystości związane z Powstaniem Warszawskim odbywały się między innymi na cmentarzu parafialnym.
W minionych latach uroczystości związane z Powstaniem Warszawskim odbywały się między innymi na cmentarzu parafialnym. UM Szydłowiec
Powstanie Warszawskie to jedno z najtragiczniejszych powstań w dziejach naszego kraju. W tym roku przypada 77 rocznica. Gmina Szydłowiec już ma plan obchodów na 1 sierpnia.

W tym roku samorząd zaplanował coś zupełnie innego, niż dotychczas. Przeważnie obchody ograniczały się do mszy i złożenia kwiatów na cmentarzu parafialnym przy kwaterach wojskowych. Przypominano również fakty historyczne. 1 sierpnia uroczystości rozpoczną się już o godzinie 16. Na szydłowieckim rynku rozpocznie koncert pod tytułem „Warszawo ma” w wykonaniu fundacji „Muzyczni”. Tuż przed godziną „W” odbędzie się widowisko uliczne, na które gmina zaprasza w patriotycznych nastrojach z narodowymi symbolami.

- Na szydłowiecki rynek zawitają Strzelcy oraz grupa „Moto Szydłowiec”, będzie biało-czerwono i historycznie, dlatego zachęcamy, aby tego dnia Państwa stylizacje przypominały te sprzed 77 lat - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego. Po widowisku o godzinie 17:05 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie delegacje złożą kwiaty przy grobach Powstańców Warszawskich.

Powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia i trwało do 3 października 1944. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową. Była to największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły około szesnastu tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tysięcy do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Zwykle na znak pamięci w całej Polsce o godzinie 17 1 sierpnia wyją syreny. Ludzie zatrzymują się na ulicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie