Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gra miejska w Radomiu. VII Liceum Ogólnokształcące zorganizowało lekcję historii w plenerze

Sok
Gimnazjaliści z Małęczyna przy ratuszu w Rynku otrzymali zadanie rozwiązania krzyżówki o Marii Kelles-Krauz.
Gimnazjaliści z Małęczyna przy ratuszu w Rynku otrzymali zadanie rozwiązania krzyżówki o Marii Kelles-Krauz. Tadeusz Klocek
Jaki sport uprawiał Kazimierz Paździor, co namalował Jacek Malczewski, a za co rozstrzelany został w Lesie Kapturskim Stanisław Werner? Na te i inne pytania musieli odpowiedzieć gimnazjaliści, którzy we wtorek wzięli udział w ciekawej, historycznej grze miejskiej.

VII Liceum Ogólnokształcące imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zorganizowało miejską grę terenową „Konspiracja, sztuka, olimpijskie złoto... Portrety niezwykłych radomian”. W grze wzięło udział sześć grup gimnazjaliści ze szkół w Radomiu numer: 5, 10, 14, a także z Wsoli, Małęczyna i Jedlni Letnisko. Kilkuosobowe zespoły uczniowskie, wybrane z poszczególnych gimnazjów, razem ze swoimi opiekunami, rozpoczęły bieg terenowy od pomnika księdza Romana Kotlarza. Następnie przemieszczały się do wskazanych miejsc historycznych, zgodnie z trasą wyznaczoną na mapie Radomia. W każdym punkcie, do którego dotarli zawodnicy, oczekiwał nauczyciel VII LO, który zlecał zadanie do wykonania. Za wszystkie wykonywane przez młodzież zadania były przydzielane punkty.

- Mamy okazję nie tylko wziąć udział w grze, ale i dowiedzieć cię czegoś ciekawego o naszym miejsce. Nieraz przechodzimy obok jakiegoś budynku i nie wiemy, że przed laty działy się w nim ważne rzeczy dla naszego miasta, a brali w tym udział niezwykli radomianie - mówiły Martyna Kilian i Milena Glinka, uczennice z Publicznego Gimnazjum numer 5.

Na trasie było przygotowanych dziewięć etapów związanych z miejscem i postacią historyczną: kamień pamięci Romana Kotlarza, ratusz i postać Marii Kelles-Krauz, przy muzeum w Rynku był test na znajomość działalności Elżbiety Gałeckiej - Jackiewiczowej, Jacek Malczewski - przy Resursie, Andrzej Wajda - przy „Elektrowni”, przy siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - Kazimierz Paździor, na ulicy Sienkiewicza należało zdać test o Stanisławie Wernerze, przy budynku MDK 0 Helenie Stadnickiej, a miejsce na placu Konstytucji 3 maja z pomnikiem ławeczki służyło jako punkt, gdzie zdawało się test o Leszku Kołakowskim.

- Nasza gra nie służy tylko poznawaniu historii i znanych postaci, ale także architektury Radomia. Uczniowie mają okazje dowiedzieć się, jak ładne obiekty są w naszym mieście - powiedział Marcin Gawriołek, nauczyciel historii w VII LO.

Miejscem docelowym dla grup, był budynek VII Liceum Ogólnokształcącego. Po dotarciu do szkoły, gimnazjaliści mieli okazję ją zwiedzić, odpocząć podczas poczęstunku, a następnie wziąć udział w finale gry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie