Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grójec. Trasa ekspresowa Grójec - Warszawa. Podpisują umowy z wykonawcami

Izabela Kozakiewicz
Nowa trasa numer siedem połączy obwodnicę Grójca ze stolicą. Podzielono ją na trzy odcinki, prace będą jednak prowadzone równolegle. Całość ma być gotowa w 2021 roku.
Nowa trasa numer siedem połączy obwodnicę Grójca ze stolicą. Podzielono ją na trzy odcinki, prace będą jednak prowadzone równolegle. Całość ma być gotowa w 2021 roku. Fot. Archiwum
W drugiej połowie sierpnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisze umowy z wykonawcami prac przy budowie trzech odcinków ekspresowej „siódemki”, która połączy obwodnicę Grójca z Warszawą.

Odwołanie wycofane

Jak już pisaliśmy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w czerwcu wybrała wykonawców wszystkich trzech odcinków nowej trasy numer siedem. Minął też już czas, w którym oferenci mogli składać odwołania od wyników postępowania.

- Jedna firma takie odwołanie złożyła, ale ostatecznie je wycofała - mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.
Teraz dyrekcja dróg czeka, aż zwycięzcy przetargów przedstawią gwarancje bankowe na zaplanowane prace i będzie można podpisywać z nimi umowy.

- Podpisanie jest planowane na drugą połowę sierpnia - wyjaśnia Małgorzata Tarnowska.

Trzy odcinki

„Siódemkę” między Grójcem a Warszawą podzielono na trzy odcinki: Warszawa - Lesznowola, Lesznowola - Tarczyn oraz Tarczyn - Grójec. Na każdy ogłoszony był oddzielny przetarg, ale prace mają być już prowadzone równolegle.
Całość będzie kosztowała ponad 1,4 miliarda złotych. Według planów w 2021 roku pojedziemy już drogą ekspresową.

Najpierw projekty

Zwycięzcy przetargów najpierw będą mieli za zadanie zaprojektowanie odcinków dróg. Dopiero po zdobyciu pozwoleń na budowę przystąpią do robót.
Od chwili podpisania umowy będą mieć na to 34 miesiące. W trakcie robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych, liczonych od 15 grudnia do 15 marca.

Nowym śladem

Nowa trasa ma mieć długość około 29 kilometrów. Po jej wybudowaniu drogą ekspresową pojedziemy z Radomia aż do Warszawy. W większości trasa ekspresowa będzie poprowadzona nowym śladem, równoległym do dzisiejszej „siódemki”.
Na odcinku od węzła Warszawa Lotnisko do węzła Lesznowola będą dwie jezdnie po trzy pasy ruchu oraz pas dzielący o szerokości pięciu metrów. Od węzła Lesznowola do obwodnicy Grójca będą dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz dwunastometrowy pas dzielący z rezerwą pod trzeci pas ruchu. Może on być dobudowany w późniejszym terminie.
Będą budowane kładki dla pieszych, wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt.

Zobacz także: Budowa zachodniej obwodnicy Radomia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie