Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grójec zabiega o budowę trasy kolejowej do Warszawy w ramach programu

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Archiwum
Czy budowa trasy kolejowej z Grójca do stolicy może być szansą dla jego mieszkańców? Miejscowe władze przekonują, że tak. Na pewno inwestycja taka ułatwiłaby życie dojeżdżającym do pracy oraz szkół w Warszawie.

Gmina stara się o budowę szybkiej linii kolejowej z Grójca przez Nadarzyn na Lotnisku Chopina w Warszawie. Liczyłaby około 40 kilometrów. O inwestycję ubiega się w ramach programu Kolej Plus. 85 procent kosztów takiej inwestycji pokryłyby fundusze rządowe, resztę gmina.

Chcą szybszego transportu do stolicy

- Przez powiat grójecki ma przebiegać jedna ze szprych Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale ta inwestycja wydaje się być bardziej kluczowa dla wschodnich województw kraju, Podkarpacia czy Lubelszczyzny. Z punktu widzenia tylko naszych mieszkańców istotniejsze wydawałaby się budowa linii łączącej bezpośrednio nasze miasto z Warszawą - mówi Dariusz Gwiazda, burmistrz Grójca. Potrzebę takiej inwestycji argumentuje między innymi tym, że wielu mieszkańców Grójca dojeżdża do Warszawy do szkół czy zakładów pracy a powstanie szybkiej kolei ułatwiłoby im przemieszczanie się do stolicy i z powrotem.

Gmina dysponuje budynkiem dworca. Jest stary, nadaje się do kapitalnego remontu. Urząd zamierza wyłonić projektanta rewitalizacji tego budynku. W sumie w jego okolicach samorząd posiada teren liczący około trzy hektary (znajduje się we wschodniej części miasta, w kierunku Warki).

Kolej wąskotorowa przebiegająca przez Grójec lata świetności ma za sobą. Samo miasto na przełomie dekad znalazło się nieco na bocznicy kolejowych inwestycji, duże znaczenie w tym ma samo jego położenie. Przykładowo przy trasie numer 8 znajdują się Chynów czy Warka i obecnie to one korzystają pod względem inwestycyjnym.

- Rozmawiam z tamtejszymi mieszkańcami, w tym, że mieszkają blisko takiej trasy widzą swoje atuty. Twierdzą, że bardziej uciążliwe w ich codziennym życiu może być sąsiedztwo drogowej trasy krajowej numer 50 niż „ósemki” - dodaje burmistrz Gwiazda.

Mają również zyskać kolejowe szprychy

Pomysłodawcy Centralnego Portu Komunikacyjnego argumentują, że dzięki szprychom Grójec uniknie komunikacyjnego wykluczenia. Jedna z tych szprych ma przebiegać z Rzeszowa i Sanoka przez Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Warkę, Grójec od Baranowa w województwie łódzkim. Grójczanie bardziej zainteresowani wydają się być natomiast trasą bezpośrednio do stolicy. Z kolei mieszkańcy okolicznych gmin w powiecie obawiają się o swoje sadownicze gospodarstwa i o to, że budowa linii w ramach Centralnego Portu podzieli miejscowości.

Jeśli chodzi o nową kolejową inwestycję, o którą wniosku gmina Grójec, pozostaje kwestia przekonania władz gmin Tarczyn czy Piaseczno, aby partycypowali w inwestycji. - Na tym etapie są skłonni do dyskusji - wyjaśnia włodarz Grójca.

Sto wniosków z kraju

Na razie Urząd Gminy i Miasta Grójec czeka na zaopiniowanie swego wniosku przez Polskie Koleje Państwowe. Sam program Kolej Plus miałby być realizowany do 2028 roku. Zakończył się już pierwszy etap Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Do PKP Polskich Linii Kolejowych trafiło blisko 100 wniosków ze wszystkich województw.

Wnioski złożyły zarządy województw, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz stowarzyszenia. Nadesłane wnioski obejmują projekty na kwotę około 25 miliardów złotych. To czterokrotnie więcej niż obecnie przewiduje Program Kolej Plus o wartości 5,6 miliarda złotych. Wnioski dotyczą linii kolejowych o długości około dwóch tysięcy kilometrów. Propozycje złożono na nowe trasy, niewykorzystywane od lat lub tylko o ruchu towarowym.

Najwięcej wniosków złożyły województwa: śląskie (19), podkarpackie (11), małopolskie i mazowieckie (9), lubuskie (8). Ponadto wpłynęły zgłoszenia z województw: warmińsko- mazurskie (6), dolnośląskie, lubelskie i wielkopolskie (5), kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie (4), łódzkie, podlaskie, świętokrzyskie, pomorskie (2) oraz opolskie (1).

Motofakty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie