Grójecka Spółka Komunalna już działa. Co się zmieniło w odbiorze odpadów?

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Grójecka Spółka Komunalna już działa. To ona odpowiada teraz za odbiór śmieci od mieszkańców miasta i gminy.
Grójecka Spółka Komunalna już działa. To ona odpowiada teraz za odbiór śmieci od mieszkańców miasta i gminy. Urząd Gminy i Miasta Grójec
Grójecka Spółka Komunalna rozpoczęła swoją działalność. Odpowiada ona między innymi za odbiór śmieci od mieszkańców miasta i gminy.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Ponad rok temu gmina Grójec zdecydowała się wyjść ze Związku Międzygminnego „Natura”, który do tej pory zajmował się odbieraniem odpadów. Wtedy też zapadła decyzja o utworzeniu własnej spółki, która przejęłaby te obowiązki.

Kody kreskowe będą nowością. Co z popiołem?

Od grudnia ubiegłego roku spółka dostarczała mieszkańcom nowe pojemniki, karty zbliżeniowe, kody kreskowe i worki na odpady. Wielkość pojemników zależy od liczby osób wykazanych w deklaracjach.

- Kody kreskowe są kolejną istotną zmianą, które mieszkańcy otrzymają i będą musieli nakleić w widocznym miejscu na każdym worku przygotowanym do odbioru. Mieszkańcy posiadający worki jeszcze z oznakowaniem dotychczasowego operatora, też mogą je wykorzystać, pod warunkiem naklejenia kodu - informował burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda na swoim profilu na Facebooku.

Popiół będzie odbierany raz w miesiącu w sezonie grzewczym zgodnie z nowym harmonogramem (styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad, grudzień). Do specjalnie przeznaczonych worków mieszkańcy wrzucają wyłącznie wystudzony popiół z palenisk domowych ze spalania materiałów opałowych: węgla, suchego i czystego drewna, brykietu, eko groszku, pelletu, koksu. Nie wolno wrzucać natomiast gorącego popiołu oraz żadnych innych odpadów. Ponadto popiół można dostarczać przez cały rok do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kobylinie 1D.

Pojawią się karty zbliżeniowe

Gmina Grójec postanowiła zwiększyć częstotliwości odbiorów poszczególnych rodzajów śmieci. Od 2021 roku raz w miesiącu będzie odbierany papier w zabudowie jednorodzinnej, który do tej pory był odbierany jedynie raz na kwartał. Odpady biodegradowalne będą dodatkowo zabierane w sezonie jesiennym, tak więc zniknie problem zalegających liści oraz pozostałości zieleni. To samo dotyczy choinek, które mają być odbierane w styczniu oraz lutym.

- Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej oraz wielorodzinnej, otrzymają specjalne karty zbliżeniowe, które umożliwią wywóz odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kobylinie.

Harmonogram odbioru odpadów znajduje się na stronie internetowej www.grojecmiasto.pl.

Czy będzie drożej?

Ważna wiadomość dla mieszkańców stawka za odbiór odpadów na razie pozostaje bez zmian. - Każdy z nas zastanawia się, czy za śmieci będziemy płacić jeszcze więcej w kolejnych latach. Na to pytanie starają się odpowiedzieć swoim mieszkańcom samorządy na terenie całego kraju. Niestety, nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na podwyżki składa się wiele czynników. W dużym stopniu stawka za odbiór śmieci zależy też od nas, ponieważ jeśli uda się utrzymywać wymagany przez Unię Europejską poziom recyklingu, unikniemy dodatkowych opłat i kar. Zatem im mniej odpadów nienadających się do ponownego użytku wygeneruje gmina, czyli mieszkańcy, tym lepiej dla nas - argumentują władze Grójca.

Kolejnym czynnikiem jest uszczelnienie systemu i wykazanie wszystkich osób, które powinny płacić za śmieci. W tym roku w ewidencji gminy ujawniono dodatkowe 600 osób, więc rocznie daje to ponad 230 tysięcy złotych więcej w budżecie. Problemem Wydziału Gospodarki Odpadów jest również egzekwowanie terminowej płatności za wywóz śmieci. Są gospodarstwa i mieszkańcy z zaległościami sięgającymi początku 2020 r. - Nowe rozwiązania mają przyczynić się do uszczelnienia systemu odbioru odpadów oraz wyeliminować nielegalne wysypiska śmieci - zapewniają grójeckie władze.

Czytaj także

Skok liczby mieszkań kupowanych za gotówkę

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie