Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźna legionella w Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy. Trwa płukanie instalacji, łazienki wyłączone z użytkowania

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
bakterię legionelli znaleziono w próbce wody w filii Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Partyzantów w Wierzbicy.
bakterię legionelli znaleziono w próbce wody w filii Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Partyzantów w Wierzbicy. Archiwum
Bakterie legionelli, groźnej dla zdrowia ludzi radomski sanepid wykrył w próbkach wody z dwóch łazienek w Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy pod Radomiem. W placówce trwa płukanie instalacji, po nim będzie ponowne badanie i dopiero po nim pensjonariusze będą mogli korzystać z łazienek.

Bakteria legionelli wykryta w domu pomocy, Sanepid wydał komunikat

Legionella to groźna dla zdrowia ludzi bakteria, która może wywołać zapalenie płuc, nazywane chorobą legionistów. Żyje w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych, systemach klimatyzacji czy basenach. Tą groźną dla zdrowia ludzi bakterię znaleziono w instalacji wodociągowej w Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy pod Radomiem. Inspektorzy Stacji sanitarno - Epidemiologicznej do badań pobrali trzy próbki wody. W dwóch z nich stwierdzono przekroczenie normy. Przekroczenia wskazują, że instalacja w dwóch łazienkach jest skażona w średnim stopniu.

Legionellę znaleziono w próbkach z dwóch łazienek w filii Domu Pomocy Społecznej dla osób z przewlekłymi chorobami somatycznymi i chorobą Alzheimera

- wyjaśnia Jolanta Borek-Roczniak, dyrektor powiatowego centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu.

I zapewnia, że natychmiast po otrzymaniu wyników wskazane łazienki zostały zamknięte dla pensjonariuszy. Rozpoczęło się też płukanie instalacji wodociągowej. Po zakończeniu odbędzie się ponowne badanie próbek wody.

Te łazienki są na końcu systemu, co znaczy, że woda, która tam dopływa nie jest już tak gorąca, jak na początku. W takich warunkach legionella może się pojawić. Zapewniam jednak, że żaden z pensjonariuszy nie ma objawów choroby. A badania Sanepidu były działaniem rutynowym. Takie placówki podlegają systematycznym kontrolom

- wyjaśnia Jolanta Borek-Roczniak.

Jak można zarazić się leginellą?

Do zakażenie bakterią legionella dochodzi na skutek wdychania aerozolu wodnego, w którym znajduje się bakteria. Może to nastąpić w takich sytuacjach, jak branie prysznica, mycie rąk i pochylanie się nad kranem, przebywanie w pomieszczeniach, w których urządzenia klimatyzacyjne emitują mgiełkę wody lub też podczas nebulizacji czy inhalacji z wykorzystaniem wody kranowej. Legionellą nie można zarazić się pijąc wodę, aerozol musi dostać się do płuc. Bakteria nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Legionella, może wywołać gorączkę Pontiac – infekcję o łagodnym grypopodobnym przebiegu oraz legionellozę, chorobę legionistów, czyli ciężkie zapalenie płuc.

Choroba legionistów występuje niezwykle rzadko i najczęściej rozwija się u osób będących w grupie ryzyka, czyli:

  • nałogowych palaczy;
  • powyżej 50. roku życia;
  • chorych na cukrzycę;
  • zmagających się z rakiem, chorobą nerek i przewlekłymi chorobami płuc na przykład astmą;
  • z obniżoną odpornością: nosicielami wirusa HIV, chorym na AIDS, po przeszczepie narządów.

Jak się chronić?

Legionella najlepiej się rozwija w wodzie o temperaturze pomiędzy 25 a 45 a stopni Celsjusza. Aby uniknąć zakażenia wskazane jest systematyczne płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej, tak długo aż woda wypływająca z punktu jej wypływu osiągnie maksymalną temperaturę. W przypadku niekorzystania z wody w obiekcie spowodowanej np. dłuższą nieobecnością, aby uniknąć zakażenia, należy spuszczać przez kilka minut gorącą wodę we wszystkich kranach i prysznicach, po uprzednim zdemontowaniu napowietrzaczy, perlatorów i słuchawek prysznicowych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie