Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Grupa dziesięciu (1932-1939). Zrzeszenie krakowskich artystów" to wystawa przygotowywana przez Muzeum Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Muzeum Malczewskiego Facebook
"Grupa dziesięciu (1932-1939). Zrzeszenie krakowskich artystów" to wystawa przygotowywana przez Muzeum Malczewskiego w Radomiu, przy ulicy Rynek 11. Otwarcie odbędzie się 18 listopada o godzinie 17. Kuratorem jest Magdalena Kołtunowicz.

Wystawę "Grupa dziesięciu (1932-1939). Zrzeszenie krakowskich artystów" przygotowuje Muzeum Malczewskiego w Radomiu

Grupa Dziesięciu działająca w Krakowie w latach 30. to, jak tłumaczy Magdalena Kołtunowicz, zrzeszenie artystów, którzy inaczej patrzyli na sztukę niż poprzednie pokolenia malarzy.

Wyrośli z dosyć tradycyjnego, konserwatywnego środowiska krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, (która od 1900 roku stała się Akademią), jednak za sprawą licznych podróży między innymi do Francji i Włoch, swoje fascynacje i zainteresowania malarskie kierowali w stronę nowych rozwiązań. Pod szyldem Grupy Dziesięciu, na przestrzeni 8 lat działalności, swoje prace wystawiało 40 artystów, głównie malarzy.

Artyści należący do grupy to uczniowie młodopolskich twórców między innymi Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego czy Wojciecha Weissa. W ich pracach widać wpływy nauczycieli, ale także inspiracje malarstwem europejskim.

Grupa Dziesięciu powstała z inicjatywy malarza, Teodora Grotta, który wraz z Marcinem Samlickim, Vlastimilem Hofmanem, Alfonsem Karpińskim i Stanisławem Popławskim postanowił zorganizować wystawę swoich prac. Do współpracy zaprosił także pięciu innych zaprzyjaźnionych malarzy, stąd właśnie wzięła się nazwa Grupy – Dziesięciu.

Ugrupowanie dziś jest nieco zapomniane, ponieważ jego działalność brutalnie przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Aideowość zrzeszenia i brak awangardowych postulatów prawdopodobnie skazał poniekąd Grupę Dziesięciu na zapomnienie.

- Na wystawie zaprezentujemy prace między innymi Adama Bunscha, Zbigniewa Pronaszki, Alfonsa Karpińskiego, Vlastimila Hofmana, Marcina Samlickiego czy Jerzego Fedkowicza

- mówi Magdalena Kołtunowicz.

Prezentowane będą obrazy ze zbiorów: Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Historycznego w Bielsku Białej, Muzeum im. St. Fischera w Bochni, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz z kolekcji prywatnych i zbiorów własnych.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie