Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Przyrodnicza "Ostoja" apeluje o ochronę płazów na drodze powiatowej w gminie Chlewiska. Samorządowcy: Podejmiemy odpowiednie działania

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Przyrodnicy apelują w sprawie rozjeżdżanych żab.
Przyrodnicy apelują w sprawie rozjeżdżanych żab. Grupa Przyrodnicza Ostoja
Grupa Przyrodnicza „Ostoja” naliczyła zaledwie w ciągu jednego dnia 70 martwych płazów na drodze powiatowej w gminie Chlewiska. Apelują do wójta Chlewisk i starosty szydłowieckiego o ratowanie tych zwierząt.

Chodzi o drogę łączącą miejscowości Aleksandrów i Budki w gminie Chlewiska (droga powiatowa nr 4003W). Kilka dni temu przyrodnicy przeprowadzili werfikację informacji, które docierały do nich od dłuższego czasu.

- Odnotowano ponad 70 martwych płazów oraz liczne osobniki migrujące. Na odcinku około 300 metrów tej drogi, przed zbiornikiem wodnym w Aleksandrowie (od strony Budek) w okresie wiosennym mają miejsce masowe migracje płazów, które kierują się do miejsc rozrodu i w trakcie swojej wędrówki są zmuszone przekroczyć wyżej wymienioną drogę. Są to głównie ropuchy szare i żaby trawne - piszą w piśmie przyrodnicy, które skierowali do Waldemara Sowińskiego wójta Chlewisk i Włodzimierza Górlickiego starosty szydłowieckiego.

Jak zauważają, płazy są obecnie jedną z najbardziej zagrożonych grup organizmów, a jednym z czynników bardzo negatywnie wpływających na kondycję ich lokalnych populacji jest duża śmiertelność na drogach.

- Miejsca, w których płazy przekraczają ciągi komunikacyjne powinny być zabezpieczone, w celu wyeliminowania lub znacznego ograniczenia ich śmiertelności. Akcje tego rodzaju prowadzone są w wielu miejscach w Polsce. Doraźnie wykorzystuje się w tym celu specjalne tymczasowe ogrodzenia ochronne, które uniemożliwiają zwierzętom wkroczenie na jezdnię. Płazy są ręcznie przenoszone na drugą stronę drogi. Często akcje tego rodzaju mają dodatkowy walor edukacyjny poprzez zaangażowanie uczniów lokalnych placówek oświatowych do przenoszenia zwierząt. W przedmiotowym przypadku działanie takie powinno być wdrożone przede wszystkim w okresie masowych wędrówek wiosennych, które mają miejsce zwykle w krótkim czasie i na ograniczonym odcinku drogi. Okoliczności te ułatwiają skuteczne zabezpieczenie lokalnej populacji i znaczące ograniczenie jej śmiertelności przy niewielkich nakładach sił i środków - czytamy w piśmie. Według grupy „Ostoja” sfinansowania barier ochronnych podjąć powinni się samorządowcy.

- Podejmiemy wszystkie odpowiednie działania przy ws-półpracy z gminą. Jesteśmy w kontakcie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska jakie działania mogą być podjęte, by to było zgodne z prawem. Dowiedzieliśmy się o tej sprawie kilka dni temu i potrzebujemy czasu - mówiła nam Anita Gołosz, wicestarosta powiatu szydłowieckiego.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Kordian w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: FLESZ - więzienie za przekręcanie liczników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie