MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grypa atakuje w Radomiu i powiecie radomskim

/wit.
- Przeciwko grypie można jeszcze się zaszczepić. Wtedy nawet jeśli choroba nas zaatakuje, to przejdziemy ją łagodnie - zaznacza Beata Nowak. Dawki w cenie 28 złotych są dostępne w sanepidzie przy ulicy Aleksandrowicza 5. Punkt szczepień czynny jest we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15-16.30.
- Przeciwko grypie można jeszcze się zaszczepić. Wtedy nawet jeśli choroba nas zaatakuje, to przejdziemy ją łagodnie - zaznacza Beata Nowak. Dawki w cenie 28 złotych są dostępne w sanepidzie przy ulicy Aleksandrowicza 5. Punkt szczepień czynny jest we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15-16.30. Łukasz Wójcik
Suchy kaszel, a później wysoka gorączka. Z takimi objawami, masowo do lekarzy pierwszego kontaktu zgłaszają się mali i duzi pacjenci. - Wszystko wskazuje, że mamy grypę - mówią lekarze. Od 1 września do teraz na naszym terenie zarejestrowano już 4331 zachorowań.

Wysoka gorączka, dreszcze

Wysoka gorączka, dreszcze

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Jej objawy pojawiają się nagle. Najczęściej występuje wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze. Tym, co różni ją od innych infekcji układu oddechowego, jest znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla zdrowia i życia powikłań, które są jej następstwem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), amerykański Komitet Doradczy do spraw Szczepień, jak również krajowe ośrodki: Główny Inspektorat Sanitarny oraz Krajowy Ośrodek do spraw Grypy rekomendują szczepienia jako najskuteczniejszy sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom wywołanym przez wirusa grypy. Od 1 września do teraz na naszym terenie zarejestrowano 4331 przypadki grypy. W Radomiu - 2768 a powiecie radomskim - 1563. W tym samym okresie ubiegłego roku wszystkich zachorowań było znacznie mniej - 2200.

-W ubiegłym tygodniu przyjmowałam po 15 małych pacjentów a w tym z dnia na dzień ich przybywa. W poniedziałek było 30, we wtorek już znacznie więcej. Większości dokucza suchy kaszel, a po nim wykluwa się wysoka gorączka - mówi Stanisława Szcześniak - Mazur, lekarz pediatra z Radomia.

W takich sytuacjach lekarka odradza antybiotykoterapię.

- To tylko osłabiłoby organizm. Warto podawać leki obniżające gorączkę i witaminę C i obserwować pociechę. Dziecka pod żadnym pozorem nie posyłamy do przedszkola i szkoły - radzi lekarka.

Czy to już grypa?

- Trudno powiedzieć, czy na pewno chodzi o grypę sezonową, by to stwierdzić potrzebne są specjalne badania laboratoryjne. Objawy, które mają pacjenci, mogą jednak wskazywać, że mamy do czynienia właśnie z grypą - mówi Stanisława Szcześniak - Mazur.

Choć apogeum grypy przypada zwykle w okresie od stycznia do marca, to w radomskich przychodniach interniści coraz częściej ją diagnozują. Nadal jednak nie zawsze zgłaszają jej przypadki do sanepidu.

- Tylko wtedy możliwe jest prowadzenie miarodajnych statystyk i monitorowanie sytuacji chorobowej na danym terenie - tłumaczy Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego sanepidu.

Grypy nie można lekceważyć, bo grozi powikłaniami. Jednym z najcięższych jest zapalenie mięśnia sercowego. Często występuje także zapalenie płuc. Wtedy nie obejdzie się bez pobytu w szpitalu i długiego przyjmowania antybiotyków.

- Przeciwko grypie można jeszcze się zaszczepić. Wtedy nawet jeśli choroba nas zaatakuje, to przejdziemy ją łagodnie - zaznacza Beata Nowak.

Dawki w cenie 28 złotych są dostępne np. w Sanepidzie przy ulicy Aleksandrowicza 5 (punkt szczepień jest czynny we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15-16.30), ale także w aptekach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie