Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa w natarciu, kolejki w przychodniach

/wit/
-Grypę diagnozuję niemal codziennie, na 50 przyjętych  małych pacjentów chorych na grypę jest co najmniej połowa – mówi Magdalena Opiał, lekarz pediatra z Ośrodka Zdrowia w Goździe.
-Grypę diagnozuję niemal codziennie, na 50 przyjętych małych pacjentów chorych na grypę jest co najmniej połowa – mówi Magdalena Opiał, lekarz pediatra z Ośrodka Zdrowia w Goździe. Tadeusz Klocek
Bóle mięśni, głowy i gardła, kaszel, katar, a także wysoka gorączka i dreszcze. To objawy które zwykle towarzyszą grypie sezonowej. O tym, że silnie zaatakowała świadczą tłumy pacjentów w poczekalniach przychodni w Radomiu i powiecie.

Objawy grypy

Objawy grypy

Wysoka Gorączka - jest najpowszechniejszym objawem grypy. Temperatura w ciągu 3-5 dni od zarażenia może wzrosnąć do 39-41 stopni. Dreszcze - są objawem pochodnym od wysokiej gorączki. Ból głowy - jest jednym z pierwszych objawów, w miarę postępu choroby może rozwijać się również ból gałek ocznych, światłowstręt. W późniejszym stadium obniżenie sprawności psychoruchowej i senność. Bóle mięśniowe, stawów, gardła - ból gardła pojawia się we wczesnym stadium choroby, wraz z kaszlem suchym(z czasem przechodzącym w wilgotny). Uczucie wyczerpania, brak apetytu - w związku, z tym, że grypa atakuje cały organizm, odczuwa on przewlekłe zmęczenie i brak apetytu.

Zazwyczaj przy tak szerokim spektrum objawów, grypa jest przyczyną różnych powikłań, również śmiertelnych. Do najczęstszych należy: niewydolność oddechowa, zapalenie spojówek, omamy(przyczyną jest wysoka gorączka).

W porównaniu z marcem ubiegłego roku mamy w Polsce mniej zachorowań na grypę. Tak wynika ze statystyk, które prowadzą stacje sanepidu. To jednak nie obrazuje faktycznej sytuacji, bo lekarze niechętnie zgłaszają zachorowalność.

Od września ubiegłego roku, kiedy odnotowano pierwsze w sezonie przypadki zachorowań do końca lutego tego roku w Radomiu i powiecie zgłoszono 4 tysiące 179 przypadki grypy.

Od pierwszego marca do 15 odnotowano zaś 1697 zachorowań.

- To blisko sześć tysięcy zachorowań, ale w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Rok temu zgłoszono 11 tysięcy przypadków grypy - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego sanepidu.

Epidemiolodzy twierdzą, że chorować będziemy do kwietnia. Przełom lutego i marca, a także początek kwietnia to okres idealny dla rozwoju wirusów grypy.

Szalejąca grypa, to duże kolejki w przychodniach. W większości brakuje numerków, wizyty są zamawiane na przyszły tydzień.

- Grypę diagnozuję niemal codziennie, na 50 przyjętych małych pacjentów chorych na nią jest co najmniej połowa - mówi Magdalena Opiał, lekarz pediatra z Ośrodka Zdrowia w Goździe.

Pacjenci narzekają na bóle mięśni i głowy, osłabienie, kaszel i katar, a także silną gorączkę, której towarzyszą dreszcze.

- Grypa dosłownie potrafi powalić nas z nóg. Rano jesteśmy zdrowi, w południe możemy już leżeć w łóżku, dlatego nie można jej lekceważyć. Dobrze jest skonsultować się z lekarzem - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu.

Jeśli nie ma powikłań choroba mija po kilku dniach, ważne by się wygrzać. Łagodnie chorobę znoszą osoby, które przyjęły szczepionkę.

- Szczepionka przeciwko grypie sezonowej nie daje gwarancji, że na grypę nie zachorujemy, ale na pewno sprawi, że zniesiemy ją łagodnie bez komplikacji. To ważne zwłaszcza u małych dzieci, osób w podeszłym wieku i przewlekle chorych - mówi rzeczniczka Sanepidu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie