Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwoździe w jabłkach dla zdrowia? Stowarzyszenie Sady Grójeckie przestrzega przed niebezpieczną modą

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Sady Grójeckie
Czy zjedzenie jabłka, które wcześniej przebijemy gwoździem uzupełnia poziom żelaza w organizmie? Takie porady, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, pojawiły się ostatnio w internecie.

Kobiety – zwłaszcza ciężarne – radzą, aby wbijać gwoździe w jabłka i zostawiać je na kilka dni. Po tym czasie należy je wyjąć, a owoce zjeść. Czynność należy powtarzać codziennie przez kilka dni.

Reakcja lekarzy i sadowników

Od jakiegoś czasu w internecie krąży screen wpisu z grupy na Facebooku, w którym kobieta w ciąży dopytywała o szczegóły spożywania takich jabłek: „Zakupiłam gwoździe stalowe surowe. Włożyłam do bio jabłek wieczorem. Czy to tak ma wyglądać? Jestem w 34. tygodniu ciąży” - pisze kobieta.

Lekarze od razu zareagowali przestrzegając przed tą praktyką. Zareagować muszą też sadownicy. Tak też uczynili gospodarze z ziemi grójeckiej, którzy podzielili się z mediami swoimi spostrzeżeniami.

- Nie wiem skąd takie pomysły, jak wbijanie gwoździ w jabłka – mówi Magdalena Wrotek, dyrektor Biura Stowarzyszenia Sady Grójeckie. – Owoce same w sobie mają wszystko, czego potrzebujemy. Jeśli ktoś poszukuje zdrowych, ekologicznych produktów, powinien raczej zwracać uwagę na to, kto dany owoc produkuje, gdzie i w jakich warunkach. Właśnie temu służy Certyfikat Chronione Oznaczenie Geograficzne, które posiadają jabłka pochodzące z rejonu grójeckiego oraz wprowadzane przez producentów dodatkowe certyfikaty dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności. Wybierajmy więc przede wszystkim produkty, które dają pewność pochodzenia, a tym samym zyskujemy pewność, że są zdrowe i posiadają wszystkie niezbędne składniki - radzi Magdalena Wrotek.

Ważny certyfikat

W jaki sposób szukać takich produktów? Szefowa biura Sadów Grójeckich wyjaśnia, że każdy z nich posiada poniższe oznaczenie. Certyfikat to nie wyimaginowany chwyt marketingowy, ale skomplikowany proces, który nadzorują zewnętrzne instytucje. Taki sam proces przechodzą francuskie czy włoskie wina i sery.

- Jeśli chcemy mieć pewność, czy dany produkt jest bezpiecznie produkowany, szukajmy takich właśnie znaków jakości – mówi Wrotek. Lista polskich produktów posiadających Certyfikat Chronione Oznaczenie Geograficzne znajduje się na stronie internetowej www.gov.pl. - Wykorzystujmy więc internet do takich poszukiwań, które naprawdę wpłyną na jakość spożywanych przez nas owoców lub innych produktów - radzi dyrektor biura stowarzyszenia Sady Grójeckie.

Nie wiem, skąd takie pomysły, jak wbijanie gwoździ w jabłka. Owoce same w sobie mają wszystko, czego potrzebujemy - zaznacza Magdalena Wrotek.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie