Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hazard i Internet uzależniają gorzej niż narkotyki - ostrzegali specjaliści podczas konferencji w Radomiu

/wit/
- Są osoby uzależnione od internetu, gier czy hazardu, ale też dobrego wyglądu czy pozytywnej samooceny, albo porażek innych– mówi Bożena Bereda, członek zarządu Stowarzyszenia KARAN.
- Są osoby uzależnione od internetu, gier czy hazardu, ale też dobrego wyglądu czy pozytywnej samooceny, albo porażek innych– mówi Bożena Bereda, członek zarządu Stowarzyszenia KARAN. Łukasz Wójcik
Problem uzależnień behawioralnych dotyka coraz więcej osób, a wiedza na ich temat w społeczeństwie wciąż jest niska. By temu zapobiec Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN zorganizowało we wtorek konferencję zatytułowaną "Uzależnienia behawioralne - leczenie i profilaktyka". Wykład wygłosił między innymi profesor Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i socjolog z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Smutne dane

Smutne dane

Jak wynika z raportu CBOS przeprowadzanego w 2012 roku na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie prawie co czwarty Polak w wieku 15 lat i więcej grał w gry na pieniądze (23,5%). Zagrożonych uzależnieniem od internetu jest 1,5% ogółu badanych Polaków, co stanowi 2,7% korzystających z internetu. Zagrożeni uzależnieniem od internetu to najczęściej badani poniżej 25 roku życia, przy czym najbardziej zagrożeni są niepełnoletni. Problem z kompulsywnym kupowaniem dotyczyć może 3,5% populacji rodaków od 15 roku życia. Dla jednej dziesiątej Polaków uzależnienie od pracy stanowi rzeczywisty problem.

- Regionalne konferencje poświęcone uzależnieniom behawioralnym, czyli niezwiązanym z zażywaniem substancji psychoaktywnych zaplanowaliśmy w Radomiu, Rzeszowie, Szczytnie, Kaliszu i Elblągu. Radom poszedł na pierwszy ogień a do udziału w spotkaniu jak i warsztatach zaprosiliśmy nauczycieli, pedagogów, pracowników socjalnych, czyli osoby, które mają do czynienia z młodzieżą i powinny być czujne na problem uzależnień - mówi Bożena Bereda, członek zarządu Stowarzyszenia KARAN.

Specjaliści wyjaśniali mechanizmy uzależnień od internetu, gier a także hazardu. Radzili jak rozpoznać pierwsze symptomy i wreszcie jak leczyć osoby uzależnione.

- Nasze stowarzyszenie świadczy szerokie spektrum pomocy począwszy od psychologicznej po prawną. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku uzależnienia od hazardu czy zakupów w grę wchodzą finanse. Osoby w nałogu mają poważne problemy finansowe, często toną w długach - mówi Bożena Bereda. - Siedziba Stowarzyszenia Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN znajduje się w Radomiu przy ulicy Reja 5/1.

Uczestnicy wtorkowej konferencji dowiedzieli się, że uzależnień behawioralnych jest wiele. Są osoby uzależnione od dobrego wyglądu, pozytywnej samooceny czy też od niepowodzeń innych.

Ciekawy wykład zatytułowany "Uzależnienia behawioralne. Mechanizmy cyberuzależnień - cyberzaburzeń i ich uwarunkowania. Adolescencja a rozwój cyberzaburzeń" wygłosił profesor Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i socjolog z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie